Anasayfa / Köşe Yazıları / Yaşamım Ellerinde!

Yaşamım Ellerinde!

Yaşamım Ellerinde!

Yaşamım Ellerinde!

Organ Bağış Haftası’nda

8 Kasım 2017 Çarşamba Günü

organ bağışı hakkında bilgi almak ve organ bağışına katılmak üzere

Kadıköy Rıhtımı Beşiktaş Vapur İskelesi’nde buluşalım! 

Kadıköy Kent Konseyi, Kadıköy Belediyesi, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul Tabip Odası, Türk Kızılayı, Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) tarafından organize edilen etkinlik halkımıza açık olup, etkinliğin duyurulması için siz Değerli Basın Mensuplarımızın desteğinizi rica ediyoruz.

Her Bağış, Yeni Bir Hayattır!

Her yıl Türkiye’de ikibinden fazla kişi organ nakli beklerken hayatını kaybediyor. Vefat eden hastanın ailesinin nakil işlemlerine izin vermemesi nedeniyle sağlam organlar da toprak altında çürüyüp gidiyor. Son 5 yılda beyin ölümü gerçekleşen 8.601 hastanın sadece 2.045’inin organ nakli gerçekleştirilmiş olması Ülkemiz için yüzde 5-6 seviyesinde çok düşük bir organ bağışı olduğunu göstermektedir.

Kişi kendisi hayatta iken organ bağışı yapabilir veya yakınları beyin ölümü gerçekleştikten sonra bu onayı verebilir.

Akli dengesi yerinde, 18 yaşını aşmış herkes organ bağışında bulunabilir. Organ Bağış Kartınız varsa bu sizin vasiyetiniz sayıldığı için yakınlarınız bu konuda daha rahat karar verebilir. Sadece yoğun bakımda makineye bağlı iken beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden, ORGAN NAKLİ UZMAN HEKİMLERİ tarafından uygun şartlarda alınan organ ve dokuların nakli sağlanır.

Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım ‘Organ Bağışı Haftası’ olarak kutlanmaktadır.

Organ ve doku bağışının artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi ve konunun öneminin sürekli gündemde tutulması binlerce kişinin sağlığına kavuşması için çok büyük önem kazanmaktadır.

 

Bu kapsamda olmak üzere Tüketici Sorunları Derneği-TÜSODER ve Kadıköy Kent Konseyi paydaşlığında, Medeniyet Üniversitesi, Göztepe EAH, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Haydarpaşa Numune EAH ve Sultan Abdülhamit Han EAH ile Marmara Üniversitesi, Pendik EAH Organ Nakil Merkezleri’nden Organ Nakil Koordinatörleri tarafından; 8 Kasım 2017 tarihinde Saat 11:00’ den itibaren Kadıköy Rıhtımı Beşiktaş İskelesi karşısında Organ ve Doku Bağışı konusunda bilgilendirme yapılacak ve isteyenlerin Organ Bağış Kaydı alınacaktır. Etkinlik süresince Türk Kızılay’ı tarafından da kan bağışları kabul edilecektir. Kadıköy İlçe Sağlık Müdürlüğü, Kadıköy Belediyesi de Sağlık Konusunda yaptıkları çalışmaları tanıtacaklardır.

Ülkemiz ve insanlık adına henüz bağış yapmayan herkesi, ölüm sonrası kısa sürede çürüyüp gidecek olan organları ve dokuları bir cana can katmak için bağışlamak konusunda duyarlılığa davet ediyoruz.

 

Program Akışı:

8 Kasım 2017 Çarşamba Saat:11:00

Kadıköy Rıhtımı (Beşiktaş Vapur İskelesi)

 

Açılış Konuşmaları:

Saltuk YÜCEER – Kadıköy Kent Konseyi Başkanı

Dr. Arife MİDYAT – Kadıköy İlçe Sağlık Müdürü

Hacer KESKİN – Kadıköy Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu Başkanı

Dr. Deniz ÖNER – TÜSODER-Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı

Deniz BİRTAN – Marmara Üniversitesi, Pendik AEH Organ Nakli Koordinatörü

 

Etkinlik süresince sürpriz sanatçılar ve müzik grupları sahne alacaklar.

 

Organ Nakli Koordinatörleri:

Ayşegül AKSU – Medeniyet Üniversitesi, Göztepe EAH

Nilgün ALPERGÜN  – Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Haydarpaşa Numune EAH

Selda URHAN  – Sağlık Bilimleri Üniversitesi, SultanAbdülhamit Han EAH

Deniz BİRTAN  – Marmara Üniversitesi, Pendik EAH

Türk Kızılayı  Zeynep Kâmil Kan Bağış Merkezi

Tevfik KIZGIN  Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı

 

Dr. Deniz ÖNER

TÜSODER Genel Başkanı

http://www.tusoder.org.tr/

 

 

Hakkında Webunya

Webunya
Webunya.com, uzun yıllar internet sitesi yöneticiliği, yazarlık yapanlar ve sivil toplum kuruluşlarından gönüllü olarak çalışanların bir araya gelmesi ile 7 Nisan 2013 tarihinde kurulmuş uzman yazarların yazılarının yayınlandığı bilgi ve sosyal paylaşım sitesidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*