Anasayfa / Köşe Yazıları / Yanlış Zaman Yanlış Karar mı, ZİNHAR!

Yanlış Zaman Yanlış Karar mı, ZİNHAR!

Yanlış Zaman Yanlış Karar mı, ZİNHAR!

Yıl sonu muhasebe faaliyetlerinin hızlandığı günlerdeyiz. Alacağım ne borcum ne? Geçmiş yıl ne getirdi ne götürdü sorguluyoruz. Bireysel yaşamlarımızda da durum farklı değil.

Sürekliliği olan bir zaman dilimini takvimde bir noktada, geçmiş-gelecek, eski-yeni diye ayırıyoruz. Eskiye kötü, düşman, acımasız muamelesi yapıyoruz.

Yeni bir sayfa açıp geçmiş yıl ya da yıllardan gerçekleşmemiş olanlar için kararlar yazılmaya başlanır.

Gerçekten bunu yapmalı mıyız?

Bireysel olarak kendini keşfetmekten çok, toplumca çizilen başarılı kimlik profiline uymanı teşvik eden Kişisel Gelişim öğretilerinde HEDEF ve KARAR kavramı çok önemlidir. Buna göre;

Satın almak istediğin, yapmak istediğin ve olmak istediğin şeyleri belirlemelisin.

İçini yakan büyük hayallerin olmalı, tutku ile ona yapışmalı, hedefini belirlemeli, son tarih koymalı ve vazgeçmeden çalışmalısın.

Doğru zamanda doğru kararlar almalısın. Yanlış zamanda doğru karar almak işe yaramaz. Yanlış zamanda yanlış karar ise zinhar, aman diyeyim.

Nasıl bileceğiz zamanın ve kararın en doğrusunu?

Uygun bir ruh halinde olduğumuzu anlamanın turnusol kâğıdı gibi ayıracı var mı?

Mutluluğumuzu ölçmek için hangi metrik sistemi kullanacağız, kimin mutluluğu ile kıyaslayacağız?

Mutluluğu para ile satın alınabilir bir meta olarak görenler bu yıl da Nimet Abla Gişesi önünde Piyango Bileti kuyruğundalar muhtemelen.

Mikrofon uzatılsa kendisi için değil, bir tür şans’a rüşvet teklifi ya da sadaka adağı gibi, hayır işleri için bu paraya sahip olmak istediği masalını anlatacak ne kadar çok kişi vardır.

Yeni Yıl İçin Karar Almayın!

Siz siz olun, yerine getiremediğinizde kötü hissettirecek, kimse bilmese bile içten içe güceneceğiniz, kendinize kızacağınız, suçluluk hissedeceğiniz sözler vermeyin, kararlar almayın.

Hepimiz yaşam içinde zaten her AN yapabileceğimizin en iyisini yapıyoruz. Gitmeyi tercih etmediğimiz yollarda neyle karşılaşabileceğimiz tahminden öte değil.

Daha fazla para, daha az kilo, daha çok seyahat, daha tutumlu olma, daha yardımsever olma… bırakın bütün bu niyetleri, kararları.

Yanlış anlamayın sakın, ben size bir şey yapmadan oturalım gelene de razı olalım demiyorum. Aktif bir kabullenmeden söz ediyorum.

Beden, zihin, beden sağlığımız için her an eylem halinde olalım ama bunu maddelerle sınırlı ve koşullu hale getirmeyelim. Sonsuz olasılıklara kendimizi açalım.

İlla ki bir muhasebe yapacağım ve yeni yıla karar alarak gireceğim diyorsanız da tek bir karar önerebilirim size:

Kendinize karşı samimi olun!

Her birimiz parmak ucumuza kadar farklı yaratılmışken kimseye benzemeye çalışmayın.

Yüzeyde zenginlik, para, pul, şöhret, makam, unvan, eş, dost, ideal kilo, fit beden…mükemmel görünse bile, derinde bunlara sahip kişilerin neler düşündüğünü, neler hissettiğini, mutluluklarının derecesini bilmemiz mümkün değil.

Bulunduğu konumu korumak, sahip olduklarını kaybetmemek adına ödediği bedelleri tahmin edebilmenin yolu yok.

Onun için diyeceğim o ki, karar almayın ve kimseye de özenmeyin ancak;

Bir kâşif olmaktan, kim olduğunuzu keşfetmeye çalışmaktan vazgeçmeyin.

Yeni yılda değil tam da ŞİMDİ!

Kendine Yeni Bir DENİZ ÖNER

Hakkında Dr. Deniz Öner

Dr. Deniz Öner
Radyasyon ve kanser biyolojisi konusunda yüksek lisans ve doktora sahibiyim. Araştırmacı ve yönetici olarak çalıştım. Beden-Ruh ve Zihin sağlığı konularında eğitimler alıyor ve gönüllü danışmanlık yapıyorum. Dr. DENİZ ÖNER drdenizoner@gmail.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*