Anasayfa / Köşe Yazıları / Türkiye’de ilk defa işaret dili ile uzaktan Kovid semineri gerçekleşti.

Türkiye’de ilk defa işaret dili ile uzaktan Kovid semineri gerçekleşti.

Türkiye’de ilk defa işaret dili ile uzaktan Kovid semineri gerçekleşti.

Koronavirüs (Kovid-19) salgınından bireylerin korunması ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla alınan önlemler kapsamında, İçişleri Bakanlığınca gönderilen 16.03.2020 tarihli ek genelge ile ‘Sivil Toplum Kuruluşlarının (Dernek, vakıf) genel kurulları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının eğitimler dâhil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri (icra-i zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hariç) 16.03.2020 Pazartesi saat 24:00 itibariyle geçici olarak ertelenmişti.

Sağır ve işitme engelli bireylerin erişilebilirliği için Üsküdar’da hizmet veren ve hak temelli faaliyetler yapan İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği, üyelerini Koranavirüs hakkında bilinçlendirmek amacıyla 18 Nisan 2020 tarihinde Türkiye’de ilk kez Zoom programı üzerinden uzaktan işaret dili ile seminer gerçekleştirdi. 19 sağır, 1 işiten- tercüman toplam 20 bireyin katıldığı 1 saat süren sunumda Koronavirüs bulaşma yolları, belirtileri ve korunma yolları, Engelsiz-112, ESİM gibi erişilebilir uygulamalar üzerinden işaret dili ile Vefa Sosyal Destek grubuna ve ambulans hizmetlerine erişim, ücretsiz maskenin nasıl temin edilebileceği, el yıkama teknikleri İED yönetim kurulu üyesi Murat DOKUMACI tarafından işaret dili ile anlatıldı. Sunumdaki yazılar sağır bireylerin anadili işaret dili olduğu için sade tutuldu. Seminer sonrası söz hakkı verilen sağır katılımcılar sunumu çok yararlı bulduklarını belirtip sorunlarını işaret dili anlattılar. E-devlet üzerinden başvurmalarına rağmen şifre ve maskelerinin gelmediklerini belirttiler. Seminerin kaydına aşağıdaki Youtube linkinden ulaşıp inceleyebilirsiniz:

https://youtu.be/AZY7o7q6Vnw

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği

İletişim telefon-whatsapp: 0538 224 40 83, e-posta: ied@ied.org.tr

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Hakkında

2004’te işitme engelli çocuğu olan aileler tarafından İstanbul’da kurulmuş olup, dernek yönetim kurulu işitme cihazı, koklear implant ve işaret dili kullanan işitme engellilerden oluşmaktadır. Dernek işitme engelli bireylerin karşılaştığı toplumsal bariyerlerin kaldırılması için hak temelli faaliyetler ve farkındalık çalışmaları ile sosyal etkinlikler yapmaktadır. Bu kapsamda Türkiye’de ilk işitme engelli piyanistin yetiştirilmesinden, işitme engelli bireylerin sertifikalı işaret dili eğitmeni olmalarına kadar Türkiye’de ilkleri gerçekleştirmiştir. Dernek hakkında daha fazla bilgiyi web sitesinden alabilirsiniz: www.ied.org.tr

Hakkında Webunya

Webunya
Webunya.com, uzun yıllar internet sitesi yöneticiliği, yazarlık yapanlar ve sivil toplum kuruluşlarından gönüllü olarak çalışanların bir araya gelmesi ile 7 Nisan 2013 tarihinde kurulmuş uzman yazarların yazılarının yayınlandığı bilgi ve sosyal paylaşım sitesidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*