Anasayfa / Köşe Yazıları / TÜKETİCİ UYUŞMAZLIKLARINDA ARABULUCULUK NEDEN GEREKLİ?

TÜKETİCİ UYUŞMAZLIKLARINDA ARABULUCULUK NEDEN GEREKLİ?

TÜKETİCİ UYUŞMAZLIKLARINDA ARABULUCULUK NEDEN GEREKLİ?
İş ve ticari davalarda arabuluculuk uygulaması zorunlu hale getirildi. Tüketici uyuşmazlıklarında da zorunlu arabuluculuk gündemde. Tüketici dernekleri içerisinde de buna karşı çıkan olsa da benim kanaatim arabuluculuk uygulamasının tüketicinin menfeaatine sonuçlar doğuracağı yönünde. Daha önce bazı tüketici derneklerinin girişimi ile Tüketici Hakem Heyetlerinde avukatlık ücretinin kaldırılması ile artık tüketici uyuşmazlıkları için ciddiye alınmayan bir kurum haline gelen Tüketici Hakem Heyeti yapısı ortaya çıktı. Tüketici’nin menfaatine gibi sunulan Tüketici Hakem Heyetlerinde vekalet ücretinin kalkması tüketici aleyhine sonuçlar doğurdu. Nasıl olsa ilave bedeller ödeme söz konusu olmayınca firmalar Tüketici Hakem Heyetlerini ciddiye almamaya başladılar. Bu durumda Tüketici Hakem Heyetlerinde dosya yoğunluğu arttı. Arabuluculuk uygulaması geldiği takdirde haksız çıkan firmaların arabuluculuk ücreti ile karşı karşıya kalmamak içi tüketici taleplerine karşı daha özenli olma durumu söz konusu olacaktır. Bunun yanı sıra özellikle basında hukuk bilgisi sınırlı bazı kişilerin yanlış yönlendirmesi ile bir çok konuda Tüketici Hakem Heyetleri’nde yığılma meydana geliyor. Birisi “Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak kredileri yapılandırabilirsiniz” diye yönlendirme yapıyor ve vatandaşlarda bunu ciddiye alıp THH’lere gidiyorlar. Bu bakımdan yanlış başvuru, tüketici haklarının yanlış yorumlanması, Tüketici Hakem Heyetleri’nin yanlış kararları gibi bir takım sebeplerle ortaya çıkan sorunlar bakımından Tüketici menfaatlerini ön planda tutan, harçlarda olduğu arabuluculuk ücretinden de tüketiciyi muaf tutan bir uygulama ile özellikle küçük meblağlı uyuşmazlıkların azalacağını düşünüyorum.
Tüketici uyuşmazlıklarına arabuluculuk geldiği takdirde tüketici bilincinin de artması söz konusu olabilir. Çünkü arabuluculuk başvurusu ile hukuk vizyonuna9 sahip bir arabulucu ile tüketicinin muhatap olması doğru bilgilenme sağlayacaktır. Mevcut durumda bazı yapılar, tüketicinin bilgisizliğini menfaate dönüştürebiliyorlar. Şöyle ki kendisine gelen tüketicilerden dilekçe karşılığında ücret, bağış, üyelik adı altında ücret alanlar olduğunu görüyoruz. Halbuki tüketici, Tüketici Hakem Heyeti’ne kolaylıkla, hiçbir bedel ödemeden ve hatta e-devlet üzerinden bile başvurabilmektedir. Ayrıca zorunlu arabuluculuk ile uyuşmazlıkların azalması düşünülünce tüketici hakem heyetlerinin ve tüketici mahkemelerinin karar verme hızları da artacaktır. Tüketici uyuşmazlıkları ne yazık ki hukuk bilgisi az şahıslarca manipülatif yönlendirmelere açık haldedir. Öncelikle basının da tüketici haberlerini abartması, hukuk bilgisi sınırlı kişilerce tüketici hukukunun  her konusunun yorumlanması tüketicilerin mağdur olmasına yanlış başvurular yapmasına neden olmaktadır. Tüketici Hakem Heyetlerinde de dosya yoğunluğu nedeniyle niteliksiz ve hukuki dayanaktan yoksun kararların dosya yoğunluğunun azalması ile azalacağı kanaatindeyim.
Yukarıda açıkladığım gibi uzun vadede ve doğru uygulandığı takdirde arabuluculuk tüketicinin lehine olmanın yanın sıra firmaların ve tüketicilerin iletişim kurması açısından faydalı bir durum ortaya çıkaracaktır. Bu nedenlerle Tüketici uyuşmazlıklarına zorunlu arabuluculuğun getirilmesini destekliyorum.
Av. Rıdvan Yıldız

Hakkında Kerem Ateş

Kerem Ateş
1979 yılının bir sonbahar gününde İstanbul’da dünyaya gözlerimi açtım. 1996 - 2010 yılları içerisinde aktif olarak siyaset içerisinde bulundum. 1998 yılından itibaren de Sivil Toplum kuruluşlarında Çevre - gençlik politikalarında aktif rol aldım. 2001 yılında Uluslararası bir kuruluş olan Junior Chamber International – JCI Türkiye tarafından “ Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik Dalında” Türkiye’nin En Başarılı 10 Gencin den biri seçildim. 2002 de aynı dalda Kültür Bakanlığı özel ödülü aldım. Şu anda Reklam – Organizasyon alanında çalışıyorum. Çevre , Gençlik Politikaları ve Siyaset özel ilgi alanlarımdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*