Anasayfa / Köşe Yazıları / Parayı Demokratikleştirmek

Parayı Demokratikleştirmek

Parayı Demokratikleştirmek

1- İndirim, ücretsiz hizmet, borç affı vs gibi vaatler proje değildir. Ayrıca ben bunların yerine bu ülkede ücret ödeme kültürü, karşılığını verme kültürü geliştirilmelisi gerektiğini düşünüyorum. Ancak önce ücret ödeme kültürü için uygun şartlar geliştirilmeli.

2- Bugün gerek Türkiye gerek dünyada ekonomik durgunluk nasıl meydana geldi? Şu an insanların borçları ile gelirleri dengeli değil. Bunun sonucu olarak piyasanın arz ve talep dengesi de bozulmuş durumda.

3- Arz talep dengesi bozulduğunda bunun sonucu üretimin azalması oluyor. Üretim azaldığında işsizlik artıyor. İşsiz yani geliri olmayan insanlar hem borçlarını ödeyemiyorlar hem de üretilenlere talepleri azalıyor. Bu da işverenlerin batışını tetikliyor.

4- Ekonomi kötüye gittiğinde kurtarma operasyonları ile bazı büyük şirketler kurtarılır ve bunun faturası da orta sınıfa kesilir. Orta sınıf biraz daha fakirleşirken parayı elinde tutanlar daha da zenginleşir. Türkiye’de 2018 yılı bankacılık karı %10 arttı mesela.

5- Neoliberal ve kapitalist sistemin açmazı da burası. Ancak liberaller ekonomik durgunluğu ve işsizliği rekabet ve üretimin olmamasına bağlar. Halbuki burada kısır bir döngü var. “Kazanan hepsini alır” zihniyeti ile hep tepedekiler kazanır ve en çok da bunlar şikayet eder.

6- Türkiye, büyük sermayelerle işsizliği de ekonomik sorunlarını da çözeceğini sandı ve hala sanıyor. İstisnai bazı alanlar dışında iş piyasası geneli doyuracak şekilde düzenlenmeli. Gelir dağılımı adil hale getirilmedikçe düzgün bir piyasa mümkün olmaz.

7- Liberallerin tam rekabet dediği yıkıcı rekabettir çoğu zaman. Tam rekabetle göldeki tüm balıkların kökünü kuruturlar sonra gölde balık olmamasından şikayet ederler. Şu anki piyasa kurallarının kaçınılmaz sonuçlarını yaşıyoruz.

8- Gelir dağılımında adaletin yanı sıra bugün herkesin demokratikleşme konuştuğu bir dönemdeyiz. Devlet yönetiminin daha fazla demokratikleşmesi istenirken PARA Yönetiminin neden demokratikleşmesini konuşmuyoruz?

Mevcut sistemin dışına çıkıp bir düşünelim derim.

Av. Rıdvan Yıldız

Hakkında Av. Rıdvan Yıldız

Av. Rıdvan Yıldız
11 Şubat 1988 tarihinde Bartın'da doğdum. Bartın Anadolu Öğretmen Lisesi'nde bitirdikten sonra lisans eğitimimi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladım. 2012 yılından bu yana İstanbul Barosu'na bağlı olarak avukatlık mesleğini icra etmekteyim. Aynı zamanda Tüketici Sorunları Derneği'nin 1 yıl Genel Başkanlığı'nı yürütmekle hali hazırda Genç Irade Derneği Genel Başkan Yardımcısıyım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*