Anasayfa / Köşe Yazıları / ONUN RUHU, O ACIMASIZ VE TEHLİKELİ ENDÜSTRİ İÇİN FAZLA TEMİZ

ONUN RUHU, O ACIMASIZ VE TEHLİKELİ ENDÜSTRİ İÇİN FAZLA TEMİZ

ONUN RUHU, O ACIMASIZ VE TEHLİKELİ ENDÜSTRİ İÇİN  FAZLA TEMİZ

ONUN RUHU, O ACIMASIZ VE TEHLİKELİ ENDÜSTRI IÇİN

FAZLA TEMİZ

FREE BRİTNEY

Çağlar Barlas kimdir ? Bize kendinden bahseder misin?

Kendimi tanımlamanın zorluğu karşısında ifade edecek olursam, sanat ve müzik aşığı, merhamet ve vicdan kavramlarını hayatının her noktasında dengede tutmaya çalışan, evlat, sıkı bir dost, eğlenceli bir insan ve kimi zaman duyarlı bir vatandaş. Herkes gibi hayallerine tutunan ve bu uğurda ciddi sınavlardan geçen, hırslı ve tutkulu olduğu kadar da adalet çerçevesinde kendi savaşını veren genç bir birey.

Seni bu Karantina sürecinde keşfettim … Nasıl çıktı vloggerlık ?

Sanırım pek çok insanın da yolu, sizin olduğu gibi bu karantina sürecinde kesişti benimle. Kendimi bildim bileli hem görsel hem işitsel sanat dünyasını takip ederim. 10’lu yaşlarda forum kültürümüz vardı, o dönemlerde müzik forumlarında moderatör ve admin’lik gibi çeşitli konumlarda içerik yazıyordum. Bu daha sonra online müzik dergilerine evrildi. Ardından ise kendimi en iyi şekilde ifade edebileceğim Youtube’a taşındım. Tahmin ettiğimdençok daha zorluymuş buradaki mücadele ama insan denen varlığın en önemli özelliklerinden bir tanesiymiş, bulunduğu ortama adapte olma başarısı. Sanırım ben de bunu başardım diyebilirim. Youtube’da, dinlemekten ve izlemekten zevk aldığım, bilmediğim pek çok şeyi öğrendiğim, benimle aynı zevklere sahip olan insanları da beraberimde götürdüğüm keyifli bir yolculuk oldu. Asla bir Youtuber olmak değil amacım. Çok daha büyük hedefler var. Zaman 🙂

Covid19 evlere bağladı bizi … Müzik piyasasını nasıl etkiledi.

Her zaman olduğu gibi, global ya da lokal sorunlar olduğunda ilk etkilenen şey nasıl eğlence sektörüyse, yaşadığımız bu karantina sürecinde ne yazık ki müzik dünyası da payını alan en önemli sektörlerden bir tanesi oldu. Kötü başlayan 2020 yılı, aylar geçtikçe müzikal anlamda oldukça tatmin edici bir şekilde ilerliyor. Amerika pazarında, yayınlanacak olan albümler yıllar öncesinden tarih belirlenip, o tarihe dek ilerleyen süreçte oluşurlar. Kimileri projelerini erteledi, kimileri ise süreçte yayınlayacakları müziklerin ne denli ses getireceğini test etmek adına bir kumar oynayarak bu süreci avantaja çevirmek konusunda bir takım girişimlerde bulundular. Önce Future Nostalgia ile Dua Lipa, ardından After Hours ile The Weeknd şimdilerde ise Chromatica ile Lady Gaga, bizlere bu süreçte büyük bir şölen yaşatıyorlar. 80’ler sound’larının bu kadar popüler olduğu bir süreçte, gelen her albümün bu temalarda şekillendiğini görmek müthiş bir keyif. 2020’nin diğer yarısında önce dünya sağlığının şifaya kavuşmasını ardından ise gelecek olan yeni albümler için heyecan duyduğumu söyleyebilirim.

Britney Spears … Free Britney … Britney Spears i çok seviyorsun galiba ? Videolarında bir seri hazırlamıştın …

Herhangi bir müzisyene hayran olmaktan farklı bir şey benim ona duyduğum. Küçüklüğümün ve ergenliğimin ilk dönüm noktasıdır kendisi. Sanırım ilk aşk duygusunu tatmama sebep olan kişi de oydu. Bu dünyadan değilmişçesine güzel ve özel bulurdum kendisini. Zaman geçti, ben büyüdüm, onun hayatı malum videolarımda yer verdiğim gibi negatif anlamda pek çok olaya şahit oldu derken şimdilerde ise hazırladığım video serisinden sonra Türkiye’de çok büyük bir kitleye onu sevdirdiğimi görüyorum. Bana, küçük yaşlarımda hissettirdiği güzel duyguların bir geri dönüşü bu aslında. Ne mutlu ki insanlara onu olabilecek maksimum seviyede detaylara inerek aktarmayı başarabildim. Şimdilerde ise hedef 22 Temmuz’da görülecek olan vasilik davası. Umuyoruz ki o günden sonra Free Britney etiketini bir daha asla kullanmayalım. Sağlıklı ve mutlu olsun, gerekirse müzik bile yapmasın. Onun ruhu, o acımasız ve tehlikeli endüstri için fazla temiz ne yazık ki.

Sence Britney Spears mı ? Lady Gaga mı?

İşte en karşı olduğum şeydir benim, iki isim arasında tercih etmek durumunda kalmak. Bu tarz soruların cevabını benden hiçbir zaman alamayacaksınız çünkü ben Britney dinlediğim kadar Madonna dinliyorum, Madonna dinlediğim kadar Michael Jackon dinliyorum, Michael dinlediğim kadar Beyonce, Beyonce dinlediğim kadar Rihanna, Taylor Swift ve Gaga dinliyorum. Onların her birinden aldığım tonlarca şey var. Disiplinleri, iş ahlakları, mükemmelliyetcilikleri ve dahası. Tercih etmiyorum, hepsini seçiyorum.

Lady Gaga demişken yeni albümünü nasıl buldun Çağlar  ?

Bununla ilgili geçtiğimiz günlerde bir tepki videosu çekmiştim, orada da detaylıca bahsettiğim gibi 90’lar ve 2000’lerin unutulmuş techno-elektro sularında yüzen, sözler bakımından iddiasız olduğu kadar sound ve düzenlemeler bakımından bir o kadar iddialı olan bu albüm, benim için okeydir. Bu kadar güçlü bir vokalin, bu kadar sert ve elektronik altyapılar üzerinde bizlere müzikal bir şölen vermiş olması çok güzel. Gaga’nın üzerinde, The Fame, The Fame Monster ve Born This Way dönemindeki işlerine benzer işler yapması adına bir baskı var. Ne yazık ki bu baskı bir müzisyenin başına gelebilecek en talihsiz ve zorlayıcı baskılardan biri. O eserler bir kere icra edilir, bir tekrarı olmaz. Kendisi bile yapamaz o albümleri artık. Dönem değişti, müzik anlayışı değişti ve sektör değişti. Bu şartlar altında bu albümü koyabilmişse ortaya, ben takdir ederim. Benim için ‘’tamamdır, oldu’’ diyebileceğim bir albüm Chromatica.

Nicki Minaj , Lady Gaga , Britney Spears , Ariana bam bam şarkıları çıkarırken Rihanna neyi bekliyor sence ?

Rihanna biraz küstü bence. Malum kariyerinin en karanlık ve en sanatsal albümü olan Anti’nin, başta Grammy olmak üzere pek çok platformda hakkı yenmişti. ‘’Ben ortaya bu kadar özel bir iş çıkartıyorum ve bunun karşılığı gerçekten bu mu?’’ Diye düşünerek bizleri kendinden mahrum ettiği kanısındayım. Üzerine bir de kendi kozmetik markasını kurup, bir anda dünyanın merkezine bomba gibi yerleşmesi ve yeryüzünün en zengin müzisyenleri arasında yer alması da, onun karnını doyurup, tatminlik noktasına ulaştığını gösteriyor bizlere. Uzun yıllardır albümü üzerinde çalışıyor ve birbirinden farklı, deli gibi söylentiler söz konusu. Albümden daha çok merakla beklediğim bir şey varsa o da Amazon eşliğinde yayınlayacak olduğu ve kariyerinin, özel hayatının her bir noktasını ele alan belgesel filmi. Geçtiğimiz günlerde yavaş yavaş görseller gelmeye başlamıştı. Albümden çok o belgeseli bekliyorum. Her daim sanatçıların eserlerini üretim süreçlerine yakından bakan ve ilham veren projelerin meraklısı olmuşumdur. Rihanna gibi bayıldığım bir ismin her detayına hakim olmak oldukça keyifli olacak.

Vlog çekerken zorlandığın hiç oldu mu?

Her videom inanılmaz zorlayıcı süreçlerden geçiriyor beni. Konuyu belirliyorum, internetten araştırma yapıyorum, bulduğum içerikleri çeviriyorum, çevirdiklerimi metin haline getiriyorum, ardından videoyu çekiyorum, editine başlıyorum, edit bittikten sonra görsel ve videolarla kurgusunu tamamlıyorum, tüm bunlardan sonra youtube’a yükleyip, korkunç bir sıkıntı olan telif ihale sorunu yaşamamak için 40 takla atıyorum ve yayınlıyorum. İnsanların 15-20 dakikada izledikleri bir videom benim en az 2 haftamı alıyor. Özellikle birkaç sanatçının ve olayın daha video serisini yapacağım sonrasında ise video serisi olayını kapatacağım. Canıma okundu maalesef.

Teşekkür ederim Çağlar … Son olarak söylemek istediklerin …

Ben teşekkür ederim asıl ilgi gösterip, sohbet etmek istediğiniz için. Söyleyebileceğim tek şey bir an önce toplumsal ve dünya olarak sağlık sorunlarından arınıp, hem mental hem de fiziksel olarak şifalanmamız. Geriye kalan tüm detaylar zaman içerisinde hallolur nasıl olsa.

Enlerle Çağlar Barlas

En sevdiğin Renk ; SİYAH

En Sevdiğin Yemek ; Beyaz etin yer aldığı her şey.

En Sevdiğin Dizi ; Güncel bir cevap verecek olursam Hollywood

En Son okuduğun kitap ; Levh-i Mahfuz.

En Son hangi şarkıyı dinledin ; Lady Gaga – Replay

En son hangi albümü aldın .. Taylor Swift – Reputation

Çağlar Barlas sosyal medya hesapları

https://www.youtube.com/channel/UCAUuicmBlAWIMut-Bnyy3qw

https://www.instagram.com/caglarbarlas/?hl=tr

https://twitter.com/caglarbarlas?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor

 

Hakkında İshak Budak

İshak Budak
1994 yılında Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde doğdu ... Tarih Bölümü mezunu aynı yıl pedogojik formasyon sertifikası alarak Tarih Öğretmeni unvanı aldı . Sendika.org un ödüllü yazarının yazdığı yazılar yazılarındaki kullandığı dil kendi tarzını oluşturduğu yönünde ...Dünya’nın bio internet sitelerinde ödüllü yazarın biosuna yer verilmektedir. Zaza asıllı Türk yazar idol olarak Oğuz Atay ı örnek görmektedir. Aynı zamanda Edebiyatbahcesi .net ' de çok okunan Karan Asi nin baş mimarı olan yazar yazılarında konuşma dilini yazı diline aktardığı gözlenmiştir

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*