Anasayfa / Yaşam / KKB Nedir?

KKB Nedir?

KKB Nedir?

KKB açılımı Kredi Kayıt Bürosu’dur. 9 farklı bankanın ortaklığı ile kurulan kredi kayıt bankası 1995 yılından bu yana hizmet veriyor. 2013 yılına kadar sadece finansal kuruluşlara hizmet veren kredi kayıt bürosu bu tarihten itibaren bireylere ve aynı zamanda reel sektöre de hizmet vermeye başladı. Günümüzde kredi kullanmak isteyen  bireyler ya da kuruluşlarla ilgili risk bilgilerini toplamak ve bu bilgileri ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde üçüncü kişilerle paylaşmak noktasında Kredi Kayıt Bürosu’nun aktif bir şekilde rol aldığını söyleyebiliriz.

Söz konusu risk bilgileri kredi talebinde bulunduğunuz zaman  bu talebinizin onaylanıp onaylanmayacağına dair en önemli kriterlerden biri oluyor. 2014 yılının eylül ayında KKB ile Findeks bireyler ile reel sektöre yönelik olarak sundukları hizmetleri tek bir çatı altında toplamaya karar vermişti. Bu neden KKB Findeks hizmetleri dendiğinde akıllara ilk gelen kredi notu oluyor.

Kredi Notunuzu Biliyor musunuz?

Genellikle kredi talebinde bulunan kişilerin tanıştığı bir kavram olan kredi notu bankaların kişilere kredi vermeden önce dikkate aldıkları son derece önemli bir referans notudur. Kredi notunu belirleyen pek çok farklı unsur olduğunu belirtelim. Bu unsurlar arasında en çok etkili olan  kişinin kredi ödeme alışkanlıkları oluyor. Daha önce kullanılan kredilerin geri ödemesinin muntazam bir şekilde yapılması o kişinin kredi notunun daha yüksek olmasını beraberinde getirir.

Ancak kredi geri ödemelerinin düzensiz bir şekilde yapılması ya da yapılamaması durumunda kredi notu çok daha düşük olacaktır ve böyle bir durumda bankalar yeni bir kredi talebini onaylamayabilir.  Dolayısıyla finansal bir karne olan kredi notu kredi başvurularında belirleyici bir unsura dönüşüyor. Bu durum sadece bir ya da birkaç banka için geçerli değildir. Tüm bankalar kredi başvurularında sizin finansal karnenizi yani kredi notunuzu gözden geçirir.

Kredi notunuzu rahatlıkla Findeks aracılığı ile sorgulayabiliyorsunuz. Böylelikle kredi taleplerinizin kabul edilip edilmeyeceğine dair  bir fikir sahibi olabilirsiniz. Findeks kullanıcısı olan herkes kredi notunu talep edebiliyor. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz Findeks internet sitesine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu sitede merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları mevcut.

Hakkında Webunya

Webunya
Webunya.com, uzun yıllar internet sitesi yöneticiliği, yazarlık yapanlar ve sivil toplum kuruluşlarından gönüllü olarak çalışanların bir araya gelmesi ile 7 Nisan 2013 tarihinde kurulmuş uzman yazarların yazılarının yayınlandığı bilgi ve sosyal paylaşım sitesidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*