Anasayfa / Köşe Yazıları / İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AİLEYİ ÇÖKERTİYOR MU?

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AİLEYİ ÇÖKERTİYOR MU?

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AİLEYİ ÇÖKERTİYOR MU?

1- İstanbul Sözleşmesi ile ilgili sürekli olarak tüm kötülüklerin anası, ailenin çöküşü diye kulaktan dolma bilgiyle konuşuluyor, sözleşmeyi okuyan, inceleyen, somut veri üzerinden konuşan yok diye eleştirmiştim. Birçok cevaba binaen derli toplu yazayım.

2- İddialar şöyle; İstanbul sözleşmesi;

– Aile birliğini sarstı

– Kadının beyanı esastır diye bir şey çıkardılar

– LGBT’lilerin yolunu açtı

– Örfümüzü kazıma maddesi var

– Nefreti körüklüyor

– Bir tokat attı diye erkek eve giremiyor vs.

3- İstanbul Sözleşmesi’nin kapsamı ve amacı “kadına şiddet, aile şiddetin önlenmesi, toplumda kadının vatandaş olarak fırsat eşitliğinin sağlanması” Tüketiciler, işçiler gibi zayıf görülen taraflara pozitif ayrımcılık uygulanması gibi bir durum var.

4- İstanbul Sözleşmesi ile kadının beyanın esas olduğu gibi bir şey olmadığı gibi yasalarımızda da yok. Ancak mahkemelerin bazı ucube karar ve uygulamaları bu gibi durumları ortaya çıkarıyor. Ayrıca ceza yasalarımızdaki muğlak düzenlemeler buna yol açıyor. Sözleşme değil.

5- Sözleşme incelendiğinde sözleşmenin ana kapsamının kadına şiddetin önlenmesi ve kadına vatandaş olarak eşit fırsatları amaçladığı görülüyor. Cinsiyetsiz toplum gibi bir takım söylentiler, LGBT ile ilişkilendirme nereden çıkarılıyor anlamış değilim.

6- Elbette kötüye kullanımlar olabilir ancak nasıl ki son yıllarda tüketiciler daha çok haklarını arıyorsa kadınlarda da aynı durum söz konusu. Örfümüzü kazıma maddesi, İngilizce şöyleymiş de vs biraz yorum yoluyla bağlamından koparmadan kaynaklanıyor.

7- Bir tokat attı, iki küfür etti vs diye 3 ay evden uzaklaştırıldı deniyor. Şiddeti her türlü reddetmedikçe sınır her zaman aşılır. Bir tokat, bir yumruğa, bir yumruk silahla yaralamaya, silahla öldürmeye kadar gider. Bu nedenle şiddeti her türlü reddetmeliyiz.

8- İstanbul Sözleşmesini savunmak değil derdim ancak somut itiraz ve öneriler üzerinden yorum yapılmalı. Bunun dışında İstanbul Sözleşmesi’nden çok aileyi çökerten daha önemli noktalar var. İstanbul Sözleşmesi’ne gelene kadar göz önüne alınması gereken meseleler var.

9- İstanbul Sözleşmesinden daha çok aileye zarar veren şeyler;

-Gelir dağılımdaki adaletsizlik

– Ranta dayalı dikey yapılaşma

-Kapitalizmin dayattığı ekonomik sistem, bireysel başarı toplumu

-Toplumdaki tüketim rekabeti

– Tiyatral tepkilerle kameralara oynayan sahne toplumu

10- İstanbul Sözleşmesi “toplumsal cinsiyet”, herhangi bir toplumun, kadınlar ve erkekler için uygun olduğunu düşündüğü sosyal anlamda oluşturulmuş roller, davranışlar, faaliyetler ve özellikler olarak anlaşılacaktır; dediği halde bu ifadeden eşcinsellik anlamı nasıl çıkarılır?

Hakkında Av. Rıdvan Yıldız

11 Şubat 1988 tarihinde Bartın'da doğdum. Bartın Anadolu Öğretmen Lisesi'nde bitirdikten sonra lisans eğitimimi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladım. 2012 yılından bu yana İstanbul Barosu'na bağlı olarak avukatlık mesleğini icra etmekteyim. Aynı zamanda Tüketici Sorunları Derneği'nin 1 yıl Genel Başkanlığı'nı yürütmekle hali hazırda Genç Irade Derneği Genel Başkan Yardımcısıyım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*