Anasayfa / Köşe Yazıları / İş Yerinde Ruh Sağlığı

İş Yerinde Ruh Sağlığı

İş Yerinde Ruh Sağlığı

Bugün 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü. 1992 yılından bu yana kutlanan Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün 2017 teması ”İş Yerinde Ruh Sağlığı” olarak belirlendi. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 300 milyondan fazla kişide depresif bozukluk ve 250 milyondan fazla kişide ise kaygı bozukluğu bulunduğu tespit edildi.

2017 temasının ”İş Yerinde Ruh Sağlığı” olması okları iş ortamında yaşanılan problemlere çeviriyor. Türkiye’de ve dünyada, iş yerinde tükenmişlik sendromu yaşayanların sayısında bir artış olduğu görülüyor. Tükenmişlik sendromunun belirtileri depresyonla benzerlik taşır. Tükenmişlik sürecinde kişi, işine karşı heyecan duymamaya, çevresindekilere karşı ilgisini kaybetmeye başlar. Bu kişilerin iş performansları düşüktür, kaygılıdır ve gergindir. Bu kişilerde saldırgan davranışlar görülebilir.

İşsizlik, depresyon gibi ruhsal hastalıkların oluşumu için bir risk faktörüyken, olumsuz iş yaşamı da ruhsal sağlığı son derece etkilemektedir. İşinden mutsuz olmak, verimliliği azaltmakta, kişiler arası ilişkileri bozmakta ve tatminsiz bir hayat yaşamaya neden olmaktadır. Bazı çalışanlar patronlarından şikayetçiyken bazıları da aldığı

maaştan memnuniyetsiz. Kimileri ise çalışma arkadaşlarını sevmiyor veya yaptığı işten zevk almıyor.

İş yerindeki sorunlar, yalnızca iş ortamından kaynaklanmamakta. Aynı zamanda kişinin psikolojik sorunları var ise bu, iş hayatına da olumsuz bir biçimde yansıyor. Kişi, kendinde var olan problemin farkında değilse iş yaşamında sorunların çıkması da haliyle kaçınılmaz olacaktır. Örneğin DEHB’si (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) olan bir kişi, işine konsantre olmakta zorlanır ve bunun nedenini anlamaz. Öncelikle, kişi kendisinin farkında olmalıdır. Sürekli ters giden veya rahatsızlık veren durumlar var ise psikolojik destek almak kişiler için yararlı olacaktır. Ayrıca ” İşim benim için ne anlam ifade ediyor? Sevdiğim işi mi yapıyorum? İşimde başarılı mıyım? İşimi yaparken keyif almamamın nedenleri neler ?” gibi soruları kişinin kendine sorması, verdiği cevaplarla farkındalığını arttırmasına yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Bir İş Ortamı İçin:

.Patron, istek ve beklentilerini çalışanlarına açık bir dille ifade etmeli.

.Yöneticilerin ve çalışanların sağlıklı bir iletişim içinde olmaları oldukça önemlidir.

.Çalışanların iş motivasyonunu arttırmaya yönelik girişimlerde bulunulmalı.

.Çalışanların başarıları takdir edilmeli.

.Yöneticiler, çalışanların sorunlarına duyarsız olmamalı ve onları önemsemeli.

.Şirketlerin bünyelerinde psikolog çalıştırmaları yararlı olacaktır.

 

Uzman Psikolog Göksu Ayaz

Hakkında Uzm. Psikolog Göksu Ayaz

Uzm. Psikolog Göksu Ayaz
İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2014 yılında mezun oldu. Lisans eğitimi süresince Kartal Yavuz Selim Devlet hastanesinde klinik ve anaokullarında gelişim stajlarını tamamladı. Bitirme projesini ‘’Yeme tutumu ile yaşam doyumu arasındaki ilişki’’ üzerine yazdı. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2014-2015 yıllarında Avusturya’da Viyana Üniversitesi Nöropsikoloji alanında yüksek lisans eğitimi almıştır. Yabancı dil olarak Almanca ve İngilizce dillerini iyi düzeyde bilmektedir. 2016 yılında çocuk ve ergenlere yönelik çalışmalarını Doğa Koleji okullarında ve özel etüt merkezinde sürdürmüştür. Anaokullarında 3-6 yaş grubu çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimini desteklemek üzere çalışmalarda bulunmuş ve ailelere çocuklarıyla ilgili yaşadığı problemlerle ilgili danışmanlık vermiştir. Uzmanlığını tamamlamak üzere Üsküdar Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Terapi ve vaka çalışmalarını Doç. Dr. Ödel Dirik İplikçioğlu ile birlikte yapmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*