Anasayfa / Köşe Yazıları / İKMİB Başkanlığına Genç,Dinamik,Başarılı İş Adamı Yavuz Eroğlu Aday

İKMİB Başkanlığına Genç,Dinamik,Başarılı İş Adamı Yavuz Eroğlu Aday

İKMİB Başkanlığına Genç,Dinamik,Başarılı İş Adamı Yavuz Eroğlu Aday

Geçtiğimiz günlerde, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği – İKMİB Başkanlığı için, Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Genç , dinamik ve başarılı Başkanı Yavuz Eroğlu adaylığını açıkladı.

“Değişime inan, çözüme oy ver” sloganıyla başkanlığa adaylığını koyan Eroğlu, 6 binden fazla ihracatçıyı temsil eden İKMİB’in çözüm üreten bir yapıya kavuşması için aday olduğunu, firmalarımızın ihracatlarını artırıp, kolaylaştıracak bir değişim yapmak için geldiğini, bugüne kadar başardıklarının sadece bir başlangıç olduğunu ifade etti.

Gerçekleştirilen basın toplantısında, Türkiye’nin en katma değerli sektöründe ihracatçıların kötü birlik yönetimi ve sistemden kaynaklanan sorunlarla mücadele ettiğini belirten Yavuz Eroğlu, değişim çağrısında bulundu. Kimya sektörünün ihracatın yıldızı olduğunu ve sektörün aktörlerine yol gösteren, çözüm üreten, ekonomiyi büyüten bir İKMİB için yola çıktıklarını ifade etti.

“Elimi taşın altına koyuyorum”

Türkiye’de bazı ihracatçı birliği başkanlarının ‘suya sabuna dokunmaktan kaçındığını’ ve sektörün sorunlarıyla mücadele etmek yerine ‘yapıyormuş?’ gibi görünmeyi tercih ettiğini belirten Eroğlu şöyle konuştu:

“Yurtiçi ve yurtdışı STK’lardaki görevlerimde çok değerli deneyimler kazandım. Türkiye’de elini taşın altına koymayan ama nasıl koyacağını gösteren STK’lar gördüm. Dünyanın gelişmiş ve kalkınmış ülkelerinde STK’lar ekonomiyi yönlendirir, sektörlerin sorunlarını doğru makamlara iletir ve çözene kadar mücadele eder. içinde bulundukları sektör için çalışır sorunlara çözümler üretirler ve o çözümler de ekonomiye destek olduğu gibi o ülkenin de ilerlemesini sağlar. İşte bu yüzden ben de bugün taşın altına elimi koyuyorum. PAGEV’de elde ettiğim deneyimle, sanayici ve ihracatçı kimliğimle, Türkiye ve sektörümüz için değişim için İKMİB başkanlığına adaylığımı açıklıyorum. Değişime inanıyorum. Bu değişim için bugün ilk adımı atıyor ve yola çıkıyorum.

“Beş yıldızlı değişim planı”

Çağın getirdiği değişimlerden kaçılamayacağını belirten Yavuz Eroğlu, sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı:

“Küresel ekonominin bütün aktörleri, içinden geçtiğimiz teknoloji çağında çok hızlı bir değişim yaşıyor. Bu öyle bir rüzgâr ki değişmeyen tarih oluyor. Bir parçası olduğumuz sektörün dinamikleri bizi dönüşmeye, sürdürülebilir olmaya, daha çok üretmeye ve değer oluşturmaya zorluyor. Atacağımız her adım, çözeceğimiz her sorun Türkiye ekonomisini yükseltecek bir tuğla olacak. Bu nedenle değişim diyoruz, hemen diyoruz.

İlk olarak astronomik aidatlara son vermeyi planlıyoruz. İhracatçılardan alınan yüksek ve zorunlu aidatları hemen düşüreceğiz. İKMİB neden sadece ihracatçıdan yapılan kesintinin sefasını sürüyor. Birlik, ihracatçının sırtından geçinmek yerine kendi gelirini elde edebilir. Biz bunu sağlayacağız.

“İhraç Ürünleri Fuarı yapacağız”

‘Türk İhraç Ürünleri Fuarı’ düzenleyeceğiz. Müşterileri Türkiye’ye getirerek hem ürünlerimizi hem de ülkemizi tanıtacağız. Pazar çeşitliliği için fuar sayımızı arttırırken, fuar katılım bedellerini aşağı çekeceğiz.

‘İhracatçıya özel nakliye hizmetleri’ projesiyle, limanlardaki tekel yapının gücünü kırarak firmalarımızın nakliye masraflarını azaltacağız. UR-GE projelerinin sayısını ve en önemlisi kalitesini arttıracağız. Gezmek için değil, mal satmak için UR-GE projeleri yapacağız.

Devlet teşvikleri, Eximbank kredisi, gümrük sorunları gibi birçok konuda destek isteyen ihracatçılarımızın zaman kaybetmemesi adına Ankara ofisi de açacağız ve sorunların çözümünde nokta atış sağlayacağız.

En önemlisi ‘israfa dur!’ diyeceğiz. İKMİB’in yılda 25 milyon TL’lik geliri var. Yönetimdekilerin  ‘Business Class’ uçuşlar gibi gereksiz lükslerini, ihracatçıdan zorunlu kesintiyle yaptığı, hedefe yönelik olmayan seyahatleri ve tüm gereksiz sonuç getirmeyen ‘içi boş’ projeleri iptal edeceğiz. İhracatçının cebinden çıkan paralar, ihracatçının sorunlarının çözümünde kullanılacak”

Sözlerini, “Yıkmak için değil çözmek için adayım” diye tamamlayan Yavuz Eroğlu, tüm İKMİB üyelerini Nisan 2018’de oy vermeye çağırarak değişimin önünde ki tek engel olan katılım oranını yüzde 5’lerden daha yukarıya çekerek başarabileceklerini ifade etti.

Kendisine çıktığı bu yolda WEBUNYA ailesi olarak başarılar diliyoruz.

 

Hakkında Kerem Ateş

Kerem Ateş
1979 yılının bir sonbahar gününde İstanbul’da dünyaya gözlerimi açtım. 1996 - 2010 yılları içerisinde aktif olarak siyaset içerisinde bulundum. 1998 yılından itibaren de Sivil Toplum kuruluşlarında Çevre - gençlik politikalarında aktif rol aldım. 2001 yılında Uluslararası bir kuruluş olan Junior Chamber International – JCI Türkiye tarafından “ Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik Dalında” Türkiye’nin En Başarılı 10 Gencin den biri seçildim. 2002 de aynı dalda Kültür Bakanlığı özel ödülü aldım. Şu anda Reklam – Organizasyon alanında çalışıyorum. Çevre , Gençlik Politikaları ve Siyaset özel ilgi alanlarımdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*