Anasayfa / Hukuk / İcra Tehditi İle Dolandırıcılık

İcra Tehditi İle Dolandırıcılık

İcra Tehditi İle Dolandırıcılık

Beni bir yakınım aradı. Korku ve heyecan içindeydi. Kendisine bir SMS gönderildiğini ve  orada : “BORCUNUZDAN DOLAYI BUGÜN ADRESİNİZDE HACİZ İŞLEMLERi BAşLATILATACAKTIR, EVDE OLMAMANIZ DURUMDA HACiZ İŞLEMİ YAPILACAKTIR.BİLGİ İÇİN 0212 908 06 70 ” NOTUNUN BULUNDUĞUNU, bunu okuduktan sonra bildirilen numaraya  telefon ettiğini ve telefonda 40. sıradasınız cevabını duyduğunu beklediğini sonuç alamadığını  bildirip ne yapması gerektiğini sordu. Bende ona daha önce kendisine herhangi bir icra emri veya ödeme emri gelip gelmediğini  ve taksitli bir alışveriş yapıp yapmadığını, gelen yazıda dosya numarası bildirilip bildirilmediğini, bir borcunun bulunup bulunmadığını sordum. Hayır yok dedi.

İnternete girip 0212 908 06 70 nolu telefonu sorguladım. Bu numaranın toplamda 413 kez görüntülenğini 133 kez yorumlandığını gördüm ve yakınım C.Y ‘ yi hemen arayıp SMS sin dolandırıcılar tarafından gönderildiğini açıkladım. Verilen telefon numarası 0212 908 06 70 yazıp google da araştırma yaptım.  Okuduklarımdan iki kayıt aynen şöyleydi:

” beni 2 gün önce bu numaradan aradılar hukuk bürosuyuz diye tam 50 dk hatta bekledim Şu an faturamı bekliyorum inş yüksek bir fatura gelmez gelirse de Hakkımı helal etmiyorum zehir zıkkım olsun hem bu Dünya’da hem öbür dünya da iki elim yakaların da olacak Kazandıkları para dert olsun kanser olsunlar acı çeke çeke gebersinler”

diğerinde ise: ” 02129080674 nolu telefon İCRA TAKİP diye önce mesaj attı, adreste olun bugün takip başlatılacaktır vs.polis nezaratende falan da yazmışlar, aradım,57. sıradasınız,ya da 74 sıradasınız falan dediler şüphelendim kapattım, sanırım yeni bir dolandırıcılık çetesi ”

Evet dikkat dikkat yeni bir dolandırıcılık çetesi. 0212 908 06 74 nolu telefon ya da benzeri bir numara ile arıyorlar. Belki de evde olup olmadığınızı öğrenmek istiyorlar. Peki benzeri bir durumda ne yapmalı:

Eğer e devlet kullanıyorsanız orada hakkınızda bir icra takibi ya da bir dava olup olmadığını hemen görebilirsiniz.

Yakin bir zamanda tatile çıkmış evinizden ayrı kalmışsanız  siz yokken muhtara bir ödeme ve ya icra emri gelip gelmediğini sorun

Gelen SMS lerde dosya numarası bildirilmişse o icra dairesini arayıp durumu anlatıp o dosya numarasına ilişkin bir takip olup olmadığını varsa dosyanın taraflarının kimler olduğunu öğrenmeye çalışın

Durumu yakınlarınızla paylaşın, gerekirse resmi makamlara bildirin, paniğe kapılmayın, korkmayın ve taviz vermeyin.

 

Hakkında Konuk Yazar

Konuk Yazar
Konuk Yazarlarımızın yazıları bu profilden paylaşılmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*