Anasayfa / Köşe Yazıları / Hamile kalmak isteyenlere yumurtalık gençleştirme tedavisi

Hamile kalmak isteyenlere yumurtalık gençleştirme tedavisi

Hamile kalmak isteyenlere yumurtalık gençleştirme tedavisi

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, “Kadında yaş ile birlikte doğurganlığın azalmasının temel nedeni yumurtalıkların yaşlanmasıdır”

İSTANBUL (Webunya) – Kadınlarda doğurganlığın azalmasına ve infertiliteye (kısırlık) sebep olan faktörler hakkında açıklama yapan Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, yaşın ilerlemesi ve çevresel koşullara vurgu yaptı. Doğurganlığın azalmasının temel nedeni olarak yumurtalıkların yaşlanmasını gösteren Prof. Dr. Fıçıcıoğlu, “Yumurta Gençleştirme” için kullanılan tedavi yöntemlerinden bahsetti.

“Kadında yaş ile birlikte doğurganlığın azalmasının temel nedeni yumurtalıkların yaşlanmasıdır”

Genel olarak 1 yıl boyunca düzenli ve korunmadan ilişkiye rağmen (haftada 2-3 kez) gebelik elde edilememesinin infertilite olarak adlandırıldığını belirten Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, “İnfertilite, dünya genelinde her geçen gün daha fazla çifti ilgilendiren bir sorun olmaktadır. Evlenme veya çocuk planı yapma yaşının eskiye göre daha ileri olması veya ikinci evliliklerin yaygınlaşması gibi nedenlerin kuşkusuz ki bunda payı büyüktür. Kadında yaş ile birlikte doğurganlığın azalmasının temel nedeni yumurtalıkların yaşlanmasıdır. Anne karnındayken milyonlarca olan yumurta hücrelerinin sayısı, puberte döneminde 300-500 bin seviyelerine iner ve bu düşüş 35 yaşından sonra hızlanarak, menopoz döneminde yumurta hücrelerinin tamamen sonlanmasıyla son bulur. Yani kadınların doğuştan gelen yumurta rezervleri zamanla tükenince menopoz durumu izlenmektedir. Çevresel faktörler, sigara, kemoterapi, radyoterapi gibi yumurtalıklar üzerine toksik etki gösteren her etken, menopoz yaşını erkene çektiği gibi yumurta kalitesini bozarak infertiliteye de sebep olmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Sağlıklı yaşam tarzı, yeterli uyku ve egzersiz tedavide ilk uygulanması gereken yaklaşımdır”

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, günümüzde yumurta hücrelerinde yaş ve çevresel faktörlerle artan olumsuz etkileri yavaşlatmak veya ortadan kaldırmak için çeşitli tedavi arayışlarının sürdüğünü belirtti. “Yumurta Gençleştirme” için olumlu sonuçlar alınan tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren Fıçıcıoğlu, Glutatyon tedavisi ile ilgili “Glutatyon tüm hücrelerimizden üretilen bir antioksidandır. Hücreler içinde bulunduğu gibi, hücreler arasına ve kan dolaşımına da büyük miktarda salınır. Antioksidan etkisi ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine, sağlıklı hücre bölünmesi ve çoğalmasına katkı sağlar. Glutatyon düzeyleri stres, çevresel toksinler, kötü beslenme, yorgunluk, uykusuzluk, çeşitli kronik rahatsızlıklar ve yaşlanma gibi sebeplerle düşmektedir. Glutatyon seviyesini doğal yollarla artırmak için bürüksel lahanası, brokoli, karnıbahar, sarımsak, soğan gibi sülfürden zengin besinler, madalina, portakal, kivi gibi c vitamininden zengin meyveler, ıspanak, bamya, kuşkonmaz gibi gıdalar tüketilmesi faydalıdır. Curcumin (zerdeçalde bulunur), Silmarin (deve dikeni sütü içeriği) gibi takviye ürünler de glutatyon seviyelerini yükseltmektedir. Glutatyon tedavisinde istenilen seviyelere ulaşılmasını sağlamanın en etkili yolu, damar yoluyla vermektir. Serum içinde veya yavaş enjeksiyon olarak uygulanabilir. Ancak unutulmamalıdır ki sağlıklı yaşam tarzı, yeterli uyku ve egzersiz tedavide ilk uygulanması gereken yaklaşımdır.” dedi.

“PRP’nin rahim içi uygulaması ağrısız, kısa bir işlemdir”

Yumurta gençleştirme için kullanılan bir diğer tedavi yönteminin de Platelet Rich Plasma (PRP) olduğunu söyleyen Prof. Dr. Fıçıcıoğlu, “PRP, Trombosit ve büyüme faktörlerinden zengin plazma tedavisi, kanın iyileşme faktörleri bakımından zengin bölümünün, özel yöntemlerle kişinin kendi kanından ayrıştırılması ve tedavi edilecek organa direk verilmesiyle uygulanan bir tedavi yöntemidir.İnfertilite tedavisinde kullanımı ise yumurtalık dokusunun gençleştirilmesi ve rahim iç zarının (endometrium) kalınlaştırılmasını amaçlamaktadır. PRP’nin rahim içi uygulaması ağrısız, kısa bir işlemdir. Yumurtalık içine uygulanması gereken durumda ise ağrı olmaması için anestezi uygulanmaktadır. Özellikle kadın yaşının ileri olduğu olgularda döllenecek yumurta hücrelerinin sayısı ve kalitesi düştüğü gibi, döllenmiş yumurta ile oluşan embriyonun tutunup gelişebileceği kalınlıkta bir rahim iç duvarı oluşması da zorlaşmaktadır” ifadelerini kullanan Fıçıcıoğlu, yapılan birtakım çalışmaların bu konuda umut vadetse de istatistiksel olarak başarılı olduğu yönünde yeteri kadar kanıtın henüz mevcut olmadığını belirtti.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Birçok hastalıkta tedavi yöntemi olarak adı geçen kök hücre tedavisi, infertilite tedavisi için de kullanılmaktadır. Tedavi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, “Kök hücreler, bütün hücrelere dönüşebilen, sınırsız bölünebilme yeteneğine sahip, yüksek yenilenme ve onarma kapasitesi olan vücudumuzdaki tüm doku ve organları oluşturan hücrelerdir. Çalışmalar son yıllarda infertilitede kullanımı üzerine yoğunlaşmıştır. Amaç yumurtalık rezervi az kişilerde, kişinin kendi kök hücreleri ile sağlıklı yumurta hücrelerinin oluşumunu tetiklemektir. Kişiden çeşitli şekillerde elde edilen kök hücrelerin çoğaltılıp kendisine damar yoluyla veya direk yumurtalıklarına verilmesi gibi uygulamalar mevcut olsa da; bu uygulamaların fayda sağladığına veya herhangi bir zararı olmadığına dair bilimsel kanıt yoktur. Bu konuda daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır” şeklinde konuştu.

 

 

 

Hakkında Webunya

Webunya
Webunya.com, uzun yıllar internet sitesi yöneticiliği, yazarlık yapanlar ve sivil toplum kuruluşlarından gönüllü olarak çalışanların bir araya gelmesi ile 7 Nisan 2013 tarihinde kurulmuş uzman yazarların yazılarının yayınlandığı bilgi ve sosyal paylaşım sitesidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*