Anasayfa / Köşe Yazıları / Gülüşü Yıkılmış Çocuk

Gülüşü Yıkılmış Çocuk

Gülüşü Yıkılmış Çocuk

İnsanlık zincirinin ebediyet halkası;

Çocukların kalbinde işler zaman rakkası…

 

Böyle diyordu Necip Fazıl çocuklar için.

İşte o insanlık zincirinin ebediyet halkası olan o masum gülüşleri yıkılmış çocuklar öldüler birer birer…

 

Gün geçti, zaman durdu ve biz haber kanallarına sosyal medyaya düşen acı bir haber aldık. Yine cennet kokan  küçücük bir kız çocuğu hayvandan daha aşağı ve aşağılık şeytanlaşmış bir insan tarafından istismara uğrayarak öldürüldü. Bu bir insanlık suçudur. Bu bozulmuş dünya düzeninin bir faciasıdır. Dünyada istismara uğrayan kadınlardan, çocuklardan, masumlardan sadece biridir minik Eylül. Böyle bir cani ile aynı dünyada yaşamaktan aynı havayı solumaktan utanç duyuyorum. Hepimizin çocukları, evlatları, yakınları  var. Bu sorun hepimizin sorunu. Bu ve buna benzer haberleri sadece üzülmekle, sadece kınamakla, sadece lanet okumakla aşamayız, engelleyemeyiz.

Anneler, Babalar !

Lütfen çocuklarınıza sevgi gösterin. Onlarla ilgilenin onların her istediğini yapmak onları sevmek değildir. Onları iyi okullarda okutmakla ilgi göstermiş olmazsınız. Çocuklar sizden göremediği sevgiyi bi başkasında aramasın. Çocuklarınızla konuşun. Onlarla dertleşin. Onları dinleyin. Onlarla oturup kitap okuyun. Sohbet edin. Oyun oynayın. Eğer bunları ebeveynler yapmazsa çocuklar istismara açık hale geleceklerdir. Bakın cinsel istismar üzerine çalışmalar yapan Kanadalı bir psikolog, istismara uğrayan çocukların rastgele seçilmediğini, zayıf ve korunmasız olanların tercih edildiğini söylüyor. Bu da hedefte kendisini savunamayacak profildeki çocukların olduğunu gösteriyor. İstismarcı seçici davranıyor. Çocuklar sadece cinsel istismara da uğramıyor aynı zamanda ondan belki daha fazla duygusal istismara da uğruyor. Yetersiz sevgi, şefkat ve ilgisizliğe maruz kalan bir çocuk tüm tehlikelere açıktır. Çocuğunuza “hayır” demeyi öğretin.

Yapılan çalışmalar istismara uğrayan çocukların çoğunlukla duygusal yönden zayıf çocuklar olduğu gözlenmektedir. Kendini ifade edebilen, savunabilen, güçlü karakterli çocuklar istismarcılar için risk taşıdıklarından dolayı hedef haline gelmeleri de oldukça zordur. Aile içinde ezilmiş, baskı altında kalmış, kendi gibi olmakta zorluk çeken, ihmale uğramış çocuklar istismara uğrama riski açısından riskli grupta yer alırlar. Böylesi çocuklar anne babalarının baskısından istismara uğradığını dahi paylaşamamaktadır. Çocuklarınıza mahremiyet alanlarını öğretin. Onlara kendi bedenlerinin özel olduğunu hiç kimsenin bedenine izinsiz dokunamayacağını anlatmak çocuğunuzun kendini emniyette hissetmesini hem de oyun dahi olsa bedeninin araç haline getirilmesine engel olur.

Unutulmamalıdır ki İyi ve ahlaklı yetişmiş bir toplumdan istismarcı çıkmaz. Herşeyi düzeltecek olan ahlaklı eğitimdir. Okumaktır. Sevgidir, merhamettir…

Çocuklarınızı sevgisiz büyütmeyin ki ne istismara uğrasınlar ne istismarcı olsunlar…

#çocukistismarınahayır

#çocuksusarsensusma

Hakkında Ümit Yıldırım

Ümit Yıldırım
1987 Ankara doğumluyum. İnsan Kaynakları alanında çalışmaktayım. Öz geçmişimle değil, öz geleceğimle ilgiliyim. Edebiyat ve kitap aşığıyım. "Kendi gerçeğimizi kendi kelimelerimizle anlayıp anlatmak, her namuslu yazarın vicdan borcudur" diyen Cemil Meriç'in izindeyim. Mevlana değilim ama bir Şems arar dururum. Kalem ile kelamı bir tutup insan-ı kåmil olma yolunda bir zerreyim. Türkiye Yazarlar Birliği Yazar Okulu mezunuyum. Edebiyatı sevdiğim kadar Felsefe ve Psikolojiyi de baş tacı ederim. Aristo'nun devletinde yaşarken Kemal Sayar'ın psikolojik çözümlemelerinde bulurum kendimi. Çok okuyan mı çok gezen mi bilir diye sormam okur-gezer-yazarım. Sık sık yurtdışına eğitimlere giderim. Bana anlatırlarsa unuturum, gösterirlerse hatırlarım, işin içine dahil ederlerse öğrenirim. Hayat denen bu mülakatta bir kitap yazmak için geldim. Kabımdan taşan kelimeleri hizaya dizmek için aldım kalemi elime. Kelam ve muhabbet ile çıktım yola. Yanımda mısralarım bir kağıt bir kalem...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*