Anasayfa / Köşe Yazıları / Flakka Tehlikesine Dikkat!

Flakka Tehlikesine Dikkat!

Flakka Tehlikesine Dikkat!

Birkaç haftadır basında yer alan, ancak ülkemizde daha vaka ya rastlanmaması nedeniyle çokta gündemde yer almayan yeni bir sentetik uyuşturucu tehlikesinden bahsetmek istiyorum. Flakka…

Nedir bu Flakka?

Kullananları zombiye çevirdiği söylenen, özellikle Rusya merkezli bir sentetik bir uyuşturucu flakka. Bonzai tehlikesi gibi bu da sentetik bir uyuşturucu. Ancak sentetik uyuşturucuların en tehlikesi diyebiliriz ( şimdilik). Etken maddesi Bonzai den farklı. “Alpha-PDP” denilen bir kimyasal içeren Flakka uzun süreli kullanımda böbrekleri iflas ettiriyor. Görünüşü ise Banyo Tuzu’nu andırıyor. İlk kullanımdan sonra 15 dakika içinde etkisini gösteren bu madde 4-8 saat vücutta kalıyor.

Flakka’nın etkileri neler?

Flakka hapı insani güdülerin yokolması, saldırganlaşma, halüsinasyon görme etkileri yaratıyor. Brezilya da bu hapı kullanıp saldırganlaşan ve insanları yemeye çalışan vakalar görülmüştür. Zombi hapı denmesinin sebebi kullanan kişilerin zombi gibi olup aşırı saldırganlaşıp, öldürmeye yeltenmeleri, yamyamlaşarak kişileri yemeye çalışmalarıdır.

Kullanan kişileri öldüren bu uyuşturucu madde ölmeyen kişilerde ciddi beyin hasarları bırakıyor.

Zombi hapı nın içinde bulunan maddelerin kullanım oranı yasal sınırların altında olması, ucuz olması nedeniyle özellikle ABD’de çok sık kullanılıyor.

Flakka aslında kullanan kişiye zarar verir. Ancak içindeki maddelerin arttırılması başkalarına saldırganlaşma, yamyamlaşma hislerini arttırıyor.

Henüz ülkemizde herhangi bir vakaya rastlanmamış. Ancak özellikle anneler – babaların ucuz olan bu sentetik uyuşturucu tehlikeye karşı çok dikkatli olmalılar. Banyo tuzuna benzer madde gördükleri anda uzmanlarla irtibata geçmeli, böyle bir madde ise hemen gerekli adımları atmalılar.

Hakkında Kerem Ateş

Kerem Ateş
1979 yılının bir sonbahar gününde İstanbul’da dünyaya gözlerimi açtım. 1996 - 2010 yılları içerisinde aktif olarak siyaset içerisinde bulundum. 1998 yılından itibaren de Sivil Toplum kuruluşlarında Çevre - gençlik politikalarında aktif rol aldım. 2001 yılında Uluslararası bir kuruluş olan Junior Chamber International – JCI Türkiye tarafından “ Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik Dalında” Türkiye’nin En Başarılı 10 Gencin den biri seçildim. 2002 de aynı dalda Kültür Bakanlığı özel ödülü aldım. Şu anda Reklam – Organizasyon alanında çalışıyorum. Çevre , Gençlik Politikaları ve Siyaset özel ilgi alanlarımdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*