Anasayfa / Köşe Yazıları / Endüstriyel Robotların Sanayideki Önemi

Endüstriyel Robotların Sanayideki Önemi

Endüstriyel Robotların Sanayideki Önemi

Endüstriyel robotlar; üç ve üçten fazla hareket eksenine sahip, programlanabilen, yüksek hız ve hassasiyete sahip manipülatörlerdir. Endüstriyel robotlar; insan gücü ile yapılması imkansız olan, insan gücü ile hedeflenen üretim adetlerine ulaşılması zor olan, iş güvenliği ve işçi sağlığı açısından insanın çalışması tehlikeli olan operasyonlarda kullanılmaktadır. Günümüzde; Endüstri 4.0 konsepti kapsamında seri üretim yapan tüm fabrikalarda kullanılması gereken sistemler haline gelmiştir.

Endüstriyel robotlar birçok uygulama alanında kullanılabilmektedir. Makine besleme, paletleme, paketleme, taşıma, kaynak, boya, yüzey işleme, montaj vb. operasyonlar endüstriyel robotların entegre edilebildiği uygulama alanlarıdır. Seri üretim yapan tüm fabrikalarda endüstriyel robotlarla proje geliştirmek mümkündür.

Dem Robotik Otomasyon ( http://demrobotikotomasyon.com ) olarak üzerine arge çalışmaları yaptığımız ve robotik çözümler geliştirdiğimiz 4 ana uygulama alanı ve bu uygulamaların yatırımcılara faydalarından bahsedeceğiz.

Makine besleme uygulamaları; cnc besleme, pres besleme, transfer tezgah besleme, plastik enjeksiyon besleme vb. gibi alt dallara ayrılmaktadır. Makine besleme uygulamaları; otomatik çalışan fakat operatörler tarafından parça yükleme ve boşaltma işlemlerinin yapıldığı makinelere, endüstriyel robotların entegre edildiği uygulamalar olarak tanımlanabilir.

Paletleme uygulamaları; torba, çuval, kutu, koli gibi ürünlerin endüstriyel robotlar ile palet üzerine düzgün bir şekilde istiflenmesi operasyonlarıdır. Özellikle yapı kimyasalları sektöründe alçı, çimento, kalsit, yapı kimyasalı torbalarının paletlenmesi operasyonlarında endüstriyel tip robotlar aktif olarak kullanılmaktadır.

Paketleme uygulamaları; ürünlerin ambalajlanması ve ambalajlanmış ürünlerin koli ve/veya kutu içerisine doldurulması operasyonlarının endüstriyel robotlarla gerçekleştirildiği uygulamalardır. Paketleme operasyonları yüksek hız ve hassasiyet gerektiren operasyonlardır.

Taşıma uygulamaları; genel olarak ağır parçaların üretim hatları arasında transferinin endüstriyel robotlarla gerçekleştirildiği uygulamalardır. Bu sistemler genellikle cam taşıma vb. operasyonlarda kullanılmaktadır.

Robotik otomasyon sistemlerinin yatırımcısına getirdiği kazanımlardan bahsedecek olursak, ilk sırayı şüphesiz üretimde yaşanan verimlilik artışına vermeliyiz. Robotlar yorulmaz dolayısıyla dinlenme ihtiyaçları yoktur. Bu da robotların hiç durmadan üretim yapmalarına olanak sağlar. Dolayısıyla üretim adetlerinizde artış olur. İnsan tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda üretimde kayıplar yaşanır. Bir paletleme operasyonu düşünelim, otomatik torba dolum makinelerinizden çıkan ürünleri operatörler ile paletlere diziyorsunuz. Operatörler, hattan gelen ürünleri dizmekte zorlandıklarında sizce ilk olarak ne yapıyorlar? Cevap çok basit, torba dolum makinesinin hızını yavaşlatıyorlar. Bu da siz farkında bile olmadan üretim adetlerinizin düşmesine sebep oluyor. Torba dolum makinesinin hızına yetişebilecek bir endüstriyel robot kullandığınızda tesisinizden maksimum verimi alabilir hale geliyorsunuz. Şimdi de bir transfer tezgahınız olduğunu düşünün, trasnfer tezgaha malzeme besleme operasyonunu operatör ile yapıyorsunuz. Transfer tezgahlar yüksek hızda çalışırlar. Dolayısıyla her transfer tezgaha bir operatör vermek zorundasınız. Peki, iki veya üç transfer tezgahının tam ortasına bir robot yerleştirdğinizi düşünün. Tek robot ile üç tezgahı aynı anda ve hiç bir tezgahı boş bırakmayacak şekilde çalıştırdığınızı düşünün. Bu durum hem işçilik maliyetinizi düşürür hem de üretim verimliliğiniz artar. Üretim hattınıza robot entegre ettikten sonra yaşanacak olan verim artışı beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır.

Robotik otomasyon sistemlerinin faydalarında ikinci sırayı üretimde sürekliliğin sağlanmasına vermemiz gerekiyor. Endüstriyel robotlar; yatırımcısına ara vermeden üretim yapabilme imkanı sunmaktadır. Endüstriyel robotlar kompakt yapıları sayesinde rutin bakımları yapıldığı sürece arızasız ve aralıksız bir şekilde çalışabilmektedir. Bu da sürekli üretim yapabilme imkanı sunmaktadır. Proje bazından geliştirilen özel yazılımlar sayesinde operatör ihtiyacı olmadan üretim yapabilmekte ve 7 gün 24 saat çalışabilmektedirler. Ürün değişimlerinde ise tool changer sistemleri sayesinde kendi gripperını otomatik olarak değiştirebilmekte ve insana ihtiyaç duymamaktadır.

Robotik otomasyon sistemleri ile üretimiz ölçülebilir hale gelir. Seri üretim yapan fabrikalarda en büyük problemlerden biri gündüz vardiyasında alınan üretim adetlerinin, gece vardiyasındaki üretim adetleri ile örtüşmemesidir. İki vardiya da 8 saat olmasına rağmen, vardiya sonunda üretilen ürün miktarları birbirini tutmamaktadır. Endüstriyel robotlarla maksimum verimde çalıştırdığınız makineleriniz üretim adetleri günün her saatinde aynı olacaktır. Bu da robot yatırımcısı firmalara üretim adetlerini ölçmede yardımcı olacaktır. Üretim adetleri net olarak ölçebilen firmalar ihtiyaçları dahilinde makinelerini çalıştırarak stok maliyetlerini de düşüreceklerdir.

Robotik otomasyon ( http://demrobotikotomasyon.com ) sistemleri ile işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili bir probleminiz kalmayacaktır. Özellikle ağır ürünlerin paletlenmesi operasyonlarında çalışan operatörler uzun vadede kronik sağlık sorunları ile karşılaşmaktadır. Bunun yanı sıra sıcak dövme operasyonlarında presler ile çalışan operatörlerin ise can güvenlikleri tehlikededir. Bu noktada robotik otomasyon sistemleri kesin çözüm getirmektedir. Tehlikeli operasyonlarda robot kullanmak hem robot yatırımcılarının tesislerini hem de işçilerin can güvenliğini korumaktadır. Presin robot eline çarpması bir iş kazasıdır fakat robot elini tekrar yaptırabilirsiniz. Aynı durum bir insanın başına geldiğinde ise geriye dönüş maalesef yoktur.

Robotik otoamsyon sistemleri ile işçilik maliyetlerini düşürür. Birden fazla operatör ile gerçekleştirdiğiniz üretimi tek bir robot ile gerçekleştirerek işçilik maliyetlerini düşürebilirsiniz. İşçilik maliyetlerinin yanısıra bazı operasyonlarda çalışmak o kadar zordur ki bu gibi operasyonlar için çalıştıracak insan dahi bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda robotik otomasyon sistemleri size kesin çözüm sunacaktır.

Robotik otomasyon sistemleri ile standart ürün çıktısı elde edersiniz. İnsan kaynaklı hataları tamamen ortadan kaldırarak markanıza değer katarsınız. Kendini tekrar eden operasyonlarda operatörler sıkılmaktadır. Bu da hata yapmalarına sebep olmaktadır. Robotla yapılan operasyonlarda ise insan kaynaklı hatalar ortadan tamamen kalkmaktadır. Bu da şüphesiz robot yatırımcısı firmaların markasına değer katmaktadır.

Robotik otomasyon sistemlerini aktif şekilde kullanan tesisler prestij anlamında fark yaratmaktadırlar. Robot yatırımcısı firmalara müşterilerine rahatlıkla taahhüt verip bu taahhütleri yerine getirme noktasında hiç bir sorun yaşamamaktadır. Bu da robot yatırımcısı firmaların markalarına değer katmaktadır.

Endüstriyel robotların faydalarını anlattığımız bu yazının okuyuculara faydalı olmasını umut ederiz. Robotlar günümüzde korkulacak cihazlar değil, sunduğu hizmetler ile yatırım yapılacak sistemlerdir. Bunu çoktan farkeden birçok ülke robot yatırımlarını ciddi bir şekilde desteklemektedir. Endüstri 4.0 kapsamında karanlık fabrikaların tartışıldığı bugünlerde robotların karanlık fabrikaların vazgeçilmez elemanları olduğu unutulmamalıdır. Şüphesiz robotik otomasyon sistemleri sanayideki yerini hızla alacak ve bu sistemlere ilk yatırım yapan firmalar vizyonerlikleri ile ciddi faydalar kazanacaktır.

Dem Robotik Otomasyon

Satış ve Proje Müdürü

Onural Demirel

Hakkında Onural Demirel

Onural Demirel

Bir yorum

  1. Avatar

    Merhaba Onural Bey,
    Verimli ve konsepte dair başarılı bir yazı olmuş.
    Başarılar diliyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*