Anasayfa / Köşe Yazıları / Dolandırıcı Mağduriyetinden Tüketici Derneği Başkanlığına!

Dolandırıcı Mağduriyetinden Tüketici Derneği Başkanlığına!

Dolandırıcı Mağduriyetinden Tüketici Derneği Başkanlığına!

Yaşadığımız aksilikleri, şahit olduğumuz, maruz kaldığımız haksızlıkları kimliğimize saldırı gibi algılarız çoğunlukla. Aldatılmış, kandırılmış olmayı hazmedemez, kurban veya kazazede gibi hissederiz. Aklımızla, varlığımızla alay ediliyor diye öfkeye teslim olabiliriz.

Peki, erken kararlar veriyor olabilir miyiz?

Sonunu beklemeye sabrımız yok, adalet hemen yerini bulsun istiyoruz. Sabır, çaresizlik ya da kaderine razı olmak gibi pasif bir durum değil bana göre. Bulunduğun şartlarda gerekeni, yapabileceğinin en iyisini yapmak ve sonucu için de “oluruna bırakmak” yani “aktif bir sabır” dan söz ediyorum.

İçinde yaşarken çok kötü, yanlış, haksızlığa uğradığınızı hissettiren birçok durum sonrasında; Olmayan ya da istediğimiz gibi olmadığını düşündüklerimizle kavga etmek yerine; o durumu olduğu gibi kabullenmenin ve iradeyi öfkeye teslim etmeden gerekeni yapmanın, daima başlangıçta öngörülemeyecek kadar güzel sonuçları olduğunu birçok olayda deneyimledim.

 

Son yıllarda yaşadığım bir olay üzerinden örneklemek isterim:

 

Dolandırıcı Mağduriyetinden Tüketici Derneği Başkanlığına!

Yaklaşık 3 yıl önce A Marka Buzdolabım “su koyuverince” internetten tarama yaptığımda yetkili servis diye karşıma çıkan firma, tamir adı altında fahiş bir para aldı. Sorun devam edince ve sürekli atlatılınca, A firmasına şikâyet ettiğimde bu isimde bir yetkili servisleri olmadığını öğrendim. “Gerçek” yetkili servis geldiğinde ise arızanın çözümü için yapılan parça değişiminin gereksiz olduğu gerçeğiyle yüzleştim.

Kabul etmem zor olsa da dolandırılmıştım!

Firmanın web sitesinde verdiği adrese gittim. Bir yanım yetkisiz de olsa bir servis olmasını ve şişirilmiş bir bedel alındığına inanmak istiyordu. Tabii ki adres yanlıştı. Güzel bir dilekçe yazıp Tüketici Hakem Heyetine gittiğimde ise gerçek bir adres olmadığı için şikayetimi kabul etmediler. Savcılığa suç duyurusunda bulunmamı önerdiler.

Bu arada yazarı olduğum internet üzerinden yayın yapan, uzman yazarların yazılarının yayınlandığı bilgi ve sosyal paylaşım sitesinden tanıdığım olan Kerem ATEŞ ve onun kanalıyla Av. Rıdvan YILDIZ’ a ulaştım. O günlerde bir Tüketici Derneğinin yönetiminde göreve geldiklerini okumuştum. Hak arama sürecinde ilave olarak ne yapabilirim diye danıştım kendilerine.

Bana söyledikleri öncelikle bunu basın bülteni olarak kamuoyu ile de paylaşalım ki diğer insanlar da aynı tuzağa düşmesinler  ve Cumhuriyet Savcılığına da suç duyurusunda bulunalım oldu. Dosyaya henüz yayından kaldırmadan aldığım web sitelerinin ekran görüntüleri, muhatap olduğum telefon numaraları ve bana verdikleri geçerliliği olmayan servis hizmet belgesini koyduk.

Savcılık Tüketici Davası diye takipsizlik verse de buna itiraz eden avukatım tekrar görülmesini sağladı. 2 yıldan sonra eve gelen kişinin kimliği tespit edildi, suçunu itiraf etti ve yargılama süreci devam ediyor.

RADYOLOJİK/NÜKLEER TEHDİTLERDEN TÜKETİCİ SORUNLARINA

Dolandırıcıların peşinde bu kadar titizlikle belge toplayarak dolaşınca, o zaman Tüketici Sorunları Derneği Başkanı olan Av. Rıdvan YILDIZ üye olmamı teklif etti. Benim gibi Radyasyonun Sağlık Etkileri konusunda uzman biri için Tüketici Hakları tamamen yeni bir alandı.

Üye olduktan birkaç ay sonra Olağanüstü Genel Kurulda Sağlık ve Gıdadan sorumlu Başkan Yardımcısı oldum.

Yaklaşık 7 ay sonra TÜSODER-Tüketici Sorunları Derneği’nde Yönetim Kurulunda görev değişimi ile Genel Başkan oldum ve 10 Aralık 2017 de Olağan Genel Kurul ile tüm yönetim kurulu ve yeni komisyonlarla daha da güçlü bir TÜSODER olarak görevi devraldık.

Hikâye bitmedi!

Kandırılma, dolandırılma gibi oldukça üzüntü ve kızgınlık yaratan bir olay çok sayıda tüketicinin bilinçlenmesi için yol gösteren bir derneğin başkanlığına gelmemi sağlamıştı.

Tüketici Sorunları Derneği olarak her alanda uzmanlarımız ile insanları hakları ve sorumlulukları konusunda bilinçlendirmeye, güçlendirmeye GÖNÜLLÜ olarak devam edeceğiz.

Hakkında Dr. Deniz Öner

Dr. Deniz Öner
Radyasyon ve kanser biyolojisi konusunda yüksek lisans ve doktora sahibiyim. Araştırmacı ve yönetici olarak çalıştım. Beden-Ruh ve Zihin sağlığı konularında eğitimler alıyor ve gönüllü danışmanlık yapıyorum. Dr. DENİZ ÖNER drdenizoner@gmail.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*