Anasayfa / Yaşam / Doktorlar HIV Farkındalığı İçin Sahneye Çıktı

Doktorlar HIV Farkındalığı İçin Sahneye Çıktı

Doktorlar HIV Farkındalığı İçin Sahneye Çıktı

Bugüne kadar hasta muayene ederken ya da reçete yazarken görmeye alıştığımız doktorlar, bu kez HIV/AIDS farkındalığına dikkat çekmek için sahneye çıktı. Dünya HIV/AIDS Günü nedeniyle sahne alan doktorlar hem bu konudaki mesajlarını verdi, hem de katılımcılara keyifli bir konser izletti

1 Aralık Cuma Dünya HIV/AIDS Günü’nde bu konuya dikkat çekmek için yapılan etkinlikler hafta boyunca devam etti. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de HIV/AIDS konusunda yapılan sosyal aktivitelerle bu konuda bir farkındalık yaratılmasına çalışıldı. Çünkü günümüzde artık HIV’in değil, bilinçsizliğin AIDS’e yol açtığı biliniyor. Toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla hafta kapsamında gerçekleşen özel bir gecede Prof. Dr. Volkan Korten ve Uzm. Dr. Muzaffer Fincancı’nın üye olduğu müzik grubu Burcaz sahne aldı.

Kırmızı Kurdele Istanbul tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenen ve Gilead Sciences Türkiye desteğiyle gerçekleşen #redribbongala öncesinde sahne alan doktorlar bir basın açıklaması yaptı. Etkinliğe müzikle destek veren doktorlar yaptıkları basın açıklamasında, HIV/AIDS hastalığı konusunda farkındalık yaratmak istediklerini vurguladılar. Burcaz grubunda gitar çalan Marmara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Korten, 1980’lerin sonundan beri HIV hastalığını izleyen bir doktor olduğunu belirterek, 2011’den sonra hastalığın artmaya başladığını ifade etti. Prof. Dr.Korten, bu konuda şunları söyledi:

“İstanbul’daki en fazla hasta sayısına sahip kurumlardan birinde çalışıyorum. Yıllardır bu hastaları izliyorum. Bu hastalık konusunda farkındalık yaratabilecek aktivitelere elimden geldiğince katılıyorum.

Bu yıl da, “Doktorlar hastaları için çalıyor” aktivitesi içinde yer alarak destek vermek istedik. Bizim Burgazada’lılar olarak amatör bir müzik grubumuz var. Burcaz… Bu kez konuyu yakından bilen doktorlar olarak müzikle bu hastalığa dikkat çekmek istedik. Çünkü hastalık 2011’den sonra hızlandı.   Bu nedenle önlem alınması gerekiyor. Biz bu konuya her platformda dikkat çekmeye çalışıyoruz. Özellikle daha aktif tarama çalışmaları yapılmalı. Taramaların da daha çok etkilenen gruplarda yapılması önemli. Korunma önlemlerinin yayılması ve bu konudaki eğitimin daha çok gençlere yayılması lazım. Ama bunlar olmuyor, farkındalık istenen düzeyde değil. Farkındalık yaratılması için özel bir çaba sarf edilmiyor. Hastalığın daha çok cinsel hayatla bağlantılı olmasından dolayı çekiniliyor. Bu da farkındalığı yaratılmasını engelliyor.”

Orkestrada davul çalan Emekli Uzman Dr. Muzaffer Fincancı ise basın açıklamasında, Türkiye’de 10 yıl öncesine göre HIV/AIDS konusunda farkındalık azalması olduğunu belirterek, “Bu hastalığın ölümcül bir hastalık olmaktan çıkmasıyla birlikte önemsenmesi de maalesef azaldı. Bence bu büyük tehlike. Farkındalığın artırılması lazım.  Biz de doktorlar olarak bunun için buradayız” dedi. Dr. Fincancı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu hastalığın tedavisinde çok şey değişti. Pozitif insanlar da artık tedavi sayesinde çocuk sahibi bile olabiliyor. Günümüzde virüs yoksa bulaşma da yok. Bunu vurgulamak ve bu hastalığa karşı farkındalığı artırmak için bu akşam buradayız. Farkındalık oluşturmak için STK’ların gücü belli. Onlar ellerinden geleni yapıyor ama bu seferberlik şeklinde toplu olarak hareket edilmesi lazım. Bütün herkesin hasta sayısının arttığının farkında olması lazım. Bunun farkında varılmalı ki toplumda farkındalık yaratılmalı.” 

 

HIV/AIDS HAKKINDA:

Dünyada resmi olarak ilk kez 1 Aralık 1981 tarihinde tanımlanan HIV, o günden itibaren üzerinde çalışılan ve mücadele edilen bir virüs oldu. 1 Aralık tarihi daha sonra “korunmayı ve farkındalığı” artırmak amacıyla “Dünya AIDS Günü” ilan edildi. HIV/AIDS’in simgesi olarak kabul edilen kırmızı kurdele ise ilk kez 1991 “AIDS’i biliyorum, AIDS’e karşı korunuyorum ve AIDS’ten hayatını kaybedenleri saygıyla anıyorum” anlamında kullanılmaya başlandı. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2016 verilerine göre, dünyada ortalama 36,7 milyon HIV hastası bulunuyor. 2016’da bu hastalıktan 1 milyon kişi hayatını kaybetti. Türkiye’de ilk kez 1985 yılında ortaya çıkan ve o yıl 3 olan HIV/AIDS vaka sayısı ise giderek artıyor. Resmi rakamlara göre bu sayı 2016 yılında 14 bini aştı. Ne yazık ki, HIV/AIDS konusunda toplumumuzun %77 gibi büyük bir kısmı bilgi sahibi değil.

 

Kaynakça: Malhan, S. Ve Ünal, S. HIV/AIDS Farkındalık Raporu. Ankara, 2017

TC Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı: http://www.thsk.gov.tr/component/k2/353-istatiksel-veriler/bulasici-hastaliklar-daire-baskanligi-istatiksel-veriler.html (28.11.2017 tarihinde ulaşılmıştır)

 

 

GİLEAD HAKKINDA:

Gilead, 30 yıldır HIV/AIDS hastalığının tedavisi için antiretroviral tedaviler geliştirmeye odaklanarak HIV enfeksiyonunun ölümcül bir hastalık olmaktan çıkıp, yönetilebilir bir hastalığa dönüştürülmesi yolundaki çabalara yardımcı olmaktadır. Gilead’ın 6 kıtada istihdam ettiği 8.900’ün üzerinde çalışanının ortak odak noktası, yaşamı tehdit eden hastalıklara yönelik yenilikçi tedaviler geliştirmek ve sunmaktır. Gilead’ın odaklandığı tedavi alanları arasında HIV/AIDS, karaciğer hastalıkları, hematoloji ve onkoloji, inflamatuvar hastalıklar, solunum hastalıkları ve kardiyovasküler hastalıklar yer almaktadır.

 

2016 yılında Gilead, dünya genelinde yaşamı tehdit eden hastalıklarla mücadele eden insanların yaşamlarını iyileştirmek için çalışan kuruluşlara 460 milyon doların üzerinde bağışta bulunmuştur. Gilead Sciences, ilaca erişimin sınırlı veya olmadığı bölgeler de dahil olmak üzere dünyanın her yanında yaşamı tehdit eden hastalıklarla mücadele eden milyonlarca hastaya sunulan bakımı iyileştirmek için çalışmaktadır. Gilead Sciences, 2007 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Gilead, Türkiye’de 2015 yılında Hepatit B alanında 5 merkez ile başlattığı klinik araştırmalarını; 2016 yılında onkoloji alanındaki yeni araştırmalarla 27 merkeze çıkarttı. 2017 yılında NASH alanında 3 yeni merkez daha eklenerek toplam 30 merkeze ulaşılması ve önümüzdeki yıllarda Türkiye’de yapılan klinik araştırma sayılarının artması bekleniyor.

Hakkında Webunya

Webunya
Webunya.com, uzun yıllar internet sitesi yöneticiliği, yazarlık yapanlar ve sivil toplum kuruluşlarından gönüllü olarak çalışanların bir araya gelmesi ile 7 Nisan 2013 tarihinde kurulmuş uzman yazarların yazılarının yayınlandığı bilgi ve sosyal paylaşım sitesidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*