Anasayfa / Köşe Yazıları / DİJİTAL OLİGARŞİ VE PARANIN YENİDEN TANIMLANMASI

DİJİTAL OLİGARŞİ VE PARANIN YENİDEN TANIMLANMASI

DİJİTAL OLİGARŞİ VE PARANIN YENİDEN TANIMLANMASI

1- Gündemin dışına çıkıp 2011-2012 yıllarında ABD gündemini meşgul eden bir davadan bahsedeceğim. 2011 yılında Huffington Post isimli 2005 yılında kurulan online içerik paylaşım sitesi 315 milyon dolara AOL’e satıldı.

2-Huffington Post, AOL’e satılınca içerik oluşturan yaklaşık 9.000 blogger dava açarak 105 milyon doların kendilerine yani içerik oluşturanlara ödenmesini istediler. Başlangıçta fikir paylaşımı, kültür, demokratik gelişim amaçlanırken sitenin satılması ile emekleri sömürülmüştü.

3- Bloggerlar bu davayı kaybettiler. Gerekçe şu şekilde “Hiç kimse davacıları çalışmalarını Huffington Post’a yayınlamaya zorlamadı ve davacılar tazminat beklemeyeceklerini samimi bir şekilde kabul ettiler.”

4- Bu dava aslında gelecekte önümüze gelecek bir gündemin habercisi. Şu an hiç kimse bunu konuşmuyor belki ama “İNTERNET EKONOMİSİ” gündemimize girmeli. Dijitalleşen ve finansallaşan kapitalizm rekabeti değil dijital oligarşiyi ortaya çıkardı.

5- Bugün yeni şirket google ya da facebook’u geçmeyi değil onlar tarafından satın alınmayı hedefliyor. Yani aslında her geçen gün rekabetsiz bir dijital oligarşi, dijital kast sistemine yaklaşıyor.

6- Gelir dağılımındaki uçurumu genişleten platformlara( google, facebook vs) karşı dijital emeği de gözeten, gelir paylaşımı hedefleyen platformlar gündemimize alınmalı. Çünkü gelecekte insanların gelir alanları daraldığında tüm zenginlik dijital oligarşinin elinde olacak.

7- Dijital oligarşinin tuzağı “ücretsiz” hizmet. Ancak gittikçe yerleşen “Eğer ödeme yapmıyorsanız, ürün sizsinizdir” mantığı artık kolektif bir noktaya geldi. Tüm bu içerik ve düşünce üretenler neden adil ve sürekli kazanç elde etmesinler.

8- Dijitalleşme ile emeğin ve telifin yerle bir olduğu kopya kültüründe soru ve giderek büyüyecek sorun şu “Müzik, sanat, fikir, kültür yani her türlü içerik üretenler geçimini nasıl sağlayacak ve yeni içerik üretimi nasıl gelişecek ve desteklenecek.

9- Bugünün neoliberal sisteminde borç kişisel değil toplumsal bir sorundur. Borç affı, borç sistemi tuzağının varlığını ortadan kaldırmaz. Kişisel olarak borcunuzun olmaması da size karşı bir ekonomik sistemin var olduğu gerçeğini değiştirmez.

10- Finansallaşan kapitalizm ve neoliberal sistemde dijital oligarşiye karşı paylaşımlı ve adil gelir dağılımı için platformlar üzerine düşünme vakti. Günümüz “kazanan hepsini alır” sistemi çıkmaz bir yol. Herkesin bir gün köşeyi dönme hayali de sadece hayal.

11- Dijital oligarşi güçlendikçe ve dijital oligarşinin “ücretsiz hizmet” tuzağı farkedilmedikçe gelecekte milyonlarca insan için geçim sıkıntısı daha da etkili olacak. İnternet ekonomisi gündemimiz olmalı. Belki de para yeniden tanımlanmalı ve yeniden dağıtılmalı.

Av. Rıdvan Yıldız

Hakkında Av. Rıdvan Yıldız

Av. Rıdvan Yıldız
11 Şubat 1988 tarihinde Bartın'da doğdum. Bartın Anadolu Öğretmen Lisesi'nde bitirdikten sonra lisans eğitimimi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladım. 2012 yılından bu yana İstanbul Barosu'na bağlı olarak avukatlık mesleğini icra etmekteyim. Aynı zamanda Tüketici Sorunları Derneği'nin 1 yıl Genel Başkanlığı'nı yürütmekle hali hazırda Genç Irade Derneği Genel Başkan Yardımcısıyım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*