Anasayfa / Yaşam / Daha güçlü işitme engelliler köprüsü için işitme engelliler güçlerini birleştiriyor.

Daha güçlü işitme engelliler köprüsü için işitme engelliler güçlerini birleştiriyor.

Daha güçlü işitme engelliler köprüsü için işitme engelliler güçlerini birleştiriyor.

Türkiye dahil 13 ülkeden, 31 işitme engellinin ve konuşmacının katıldığı erişilebilir uluslararası bir çalıştay İstanbul’da ilk kez düzenleniyor!

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Sivil Toplum Geliştirme Merkezi tarafından yürütülen “BİRLİKTE” yerel STÖ’ler kurumsal destek programı kapsamında ve ana sponsor Cochlear Türkiye destekleri ile İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği’nin de üyesi olduğu IFHOHYP’nın (Uluslararası İşitme Engelliler Federasyonu) genel kurulu ve işitme engelli hakları çalıştayı İstanbul’da düzenleniyor.

Dünya çapındaki tüm işitme engellileri tek bir çatı altında buluşturan International Federation of Hard of Hearing Young People (IFHOHYP) ve Türkiye’de işitme engelli ve sağır bireyler için erişilebilirlik ve sosyal güvenlik gibi konularda hak temelli faaliyetler yapan İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği (İED) işbirliğinde düzenlenecek çalıştay 31 Ekim – 4 Kasım 2018 tarihleri arasında Taksim Point Hotel’de gerçekleşecektir.

SÖZLEŞME İMZALAMAK YETMEZ UYGULAMAK ŞART!

IFHOHYP’nın genel kurul toplantıları geleneksel olarak yılda bir kez, farklı ülkelerin ev sahipliğinde düzenlenmektedir. Çeşitli ülkelerden 18-35 yaş arasındaki işitme engelli bireylerin katılacağı ve değerli konuşmacıların sunum yapacağı toplantıda Türkiye’nin  30 Mart 2007 tarihinde imzaladığı 03.12.2008 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul ederek taraf olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi (UN CRPD) kapsamında Türkiye’de ve dünya genelinde işitme engellilerin yaşadıkları sorunlar, sahip oldukları haklar, erişilebilirlik, işitme engellilere yönelik teknolojiler, cihazlarda yapay zeka sistemleri ve işitme engelliler için uygun mimari tasarımlar hakkında konuşulacak.

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Aktivisti ve Araştırmacı İdil Seda AK, gençlik çalışanı ve eğitmeni Elif SERBEST, Pakistan’lı aktivist Akram MUHAMMAD gibi konuşmacıların da yer alacağı çalıştayda BM Engelli Hakları sözleşmesine taraf olan ülkelerden gelen temsilciler kendi ülkelerindeki erişilebilirlik deneyimlerini paylaşacak ve Türkiye’deki mevcut durumla kıyaslanacaktır.

“PALANTYPİST Mİ? O DA NEDİR?”

İsveç’ten iki işaret dili tercümanı, İD Türkiye firması desteği ile indüksiyon döngü sistemleri gibi erişilebilirlik çözümlerinin yanında İngiltere’den iki palantypistin erişilebilirlik için katkı sağlayacağı çalıştayımız için siz değerli basın mensuplarımızın haber desteğinizi ve katkılarınızı bekliyoruz. 02.11.2018 Cuma günü ziyaret taleplerinizi bildirmeniz durumunda toplantı programı iletilecektir.

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği İletişim: 0535 798 54 38 – Sevgi Yüksel (Genel Sekreter)

E-posta: ied@ied.org.tr

 

IFHOHYP hakkında ayrıntılı bilgi için: http://ifhohyp.org/

İED hakkında ayrıntılı bilgi için: https://www.ied.org.tr/

Çalıştay adresi: Taksim Point Hotel Topçu Caddesi No.2 Taksim – İstanbul – Türkiye

Hotel telefon: +90 212 313 50 00

Hakkında Webunya

Webunya
Webunya.com, uzun yıllar internet sitesi yöneticiliği, yazarlık yapanlar ve sivil toplum kuruluşlarından gönüllü olarak çalışanların bir araya gelmesi ile 7 Nisan 2013 tarihinde kurulmuş uzman yazarların yazılarının yayınlandığı bilgi ve sosyal paylaşım sitesidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*