Anasayfa / Köşe Yazıları / Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile Türkiye’de ne değişecek?

Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile Türkiye’de ne değişecek?

Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile Türkiye’de ne değişecek?

Referandumdan önce defalarca kez yeni sistemi anlattım. Şunu bilin Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile Türkiye kazandı peki kimler kaybetti.

1- Toplumda radikal, sert, keskin toplumun diğer kesimlerine düşmanca söylem ve tavır sergileyenler kaybetti. Bunlara artık yeni sistemde yer yok.

2- Hoşgörüsüz, farklı fikirlere saygısız düşmanca söylemlerde bulunanlar ağzından çıkanı kulağı duymayanlar kaybetti. Bu tiplerle yürüyenlerin yeni sistemde kazanması mümkün değil.

3- Hiçbir icraat üretmeden lafla vatandaşı kandıracağını zannedenler kaybetti. Artık icraat olmaksızın “Vatan Millet Sakarya” “din iman” “Atatürk” edebiyatlarıyla kimse iktidar olamaz.

4- Yalakalar kaybetti. Destek oluyorum deyip en büyük zararı veren bu yalakaların dengesiz söylemleri hizaya gelecek.

5- Bir gücü arkasında görüp oraya buraya kontrolsüz saldıran toplumsal uzlaşmayı zorlaştıran tipler kaybetti. Bu sistemde uzlaşmayan hoşgörü dili olmayan, ötekileştiren, boş boş konuşanlar, orayı burayı tehdit edenler hizaya gelecek mecburen.

6- Çirkefler kaybetti. Ben yapamazsam kimseye yaptırmam. Benim çıkarıma uygun değilse yaptırmam diyen eski sistemin yol verdiği çirkeflere yeni sistemde yer yok.

7- Evet diyen de Hayır diyen de bu ülkenin eşit haklara sahip vatandaşlarıdır. Seçim bitti ve kimse diğerine saygısızlık yapmasın. Bugün ağzınızdan çıkan salyaları yarın yutabilirsiniz.

Son olarak seçim sonuçları göstermiştir ki yol, köprü ve projeler tek başına oy için yeterli değil. Bunlar yeterli olsa İstanbul bu kadar projeyle %80 Evet oyu verirdi. Bugünden itibaren Türkiye’de yeni bir siyaset dönemi başlıyor. Dinlemeyi bilmeyen, konuşmayı bilmeyen, ötekileştiren, birleştirici ve bütünleştirici olmayan bu sistemde kaybeder. Herkes kendini ona göre şekillendirsin.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi vatanımıza milletimize hayırlı uğurlu olsun.

Hakkında Av. Rıdvan Yıldız

Av. Rıdvan Yıldız
11 Şubat 1988 tarihinde Bartın'da doğdum. Bartın Anadolu Öğretmen Lisesi'nde bitirdikten sonra lisans eğitimimi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladım. 2012 yılından bu yana İstanbul Barosu'na bağlı olarak avukatlık mesleğini icra etmekteyim. Aynı zamanda Tüketici Sorunları Derneği'nin 1 yıl Genel Başkanlığı'nı yürütmekle hali hazırda Genç Irade Derneği Genel Başkan Yardımcısıyım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*