Anasayfa / Köşe Yazıları / Çocuğa Ver Haberi! 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

Çocuğa Ver Haberi! 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

Çocuğa Ver Haberi! 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

Her zaman bıkmadan anlattığım ve oğlumun henüz 10 yaşında iken öğrettiği bir ders var:

Son derece keyif aldığı bir tatil esnasında sohbet ederken, “sen çok iyi bir annesin, çünkü bana arkadaşlarımın yanında asla bağırmadın” demişti.

Çocuğun sadece karnını doyurmak, barınacak ortam sağlamanın yetmediğini, onuru, gururunu da korumanın, varlığına saygı duymanın önemini daha güzel öğrenemezdim.

Çocuğun haklarını kimin gözeteceği, sorumluluğun kimde olduğu da ayrı bir konu:

Aile, çocuk, toplum, devlet …mi, hepsi birlikte mi?

Ailelerin fiziksel, ruhsal, zihinsel olarak hazır olduklarında bir çocuk sahibi olmalarıyla başlıyor bana göre bir çocuğun hakları.

Daha açık sözlü olmak gerekirse, bir çocuk, ebeveynlerinin cinsel faaliyetinin yan ürünü olarak istemsiz, bilinçsiz olarak dünyaya gelmemeli.

Maddi ve manevi olarak hazır olan bir aile ortamına, sevgi ile davet edilen bir çocuk için yaşam serüveninin çok daha keyifli olacağı kuşkusuzdur.

ÇOCUĞA SAYGI DUYMAYI ÖĞRENMEK ZORUNDAYIZ!

20 Kasım, Birleşmiş Milletler tarafından 193 ülkenin katılımı ile 1989 yılında imzalanan Çocuk Hakları Bildirgesinin yıldönümü.

Ülkemizin de imzaladığı bu bildirgenin ana hatları;

Çocuğun sağlık, eğitim ve güvenliğinin güvence altına alınması ve bunun aile içinde veya aile ile birlikte yapılmasıdır.

Çocukluk, 18 yaşına kadar olan bir zaman dilimi olarak kabul edilmektedir.

Çocuğun hangi ülkede, dinde, ırkta, sosyal statü ve cinsiyette doğduğunun önemi yok. Dünya üzerindeki tüm çocuklar aynı eşit haklara sahiptirler. Ya da olmalıdırlar.

Devlet, her çocuğun sağlığını güvence altına almakla sorumludur.

Çocukları ilgilendiren tüm konularda çocukların yüksek yararı temel alınmalıdır. Yaşamak her çocuğun en temel hakkıdır. Çocukların yaşamını korumak da herkesin ilk görevidir.

Çocuklar doğuştan isim alma, vatandaşlık hakkına sahip olma, anne-babasını tanıyıp bilme hakkına sahiptir. Her çocuk anne ve babasıyla birlikte yaşama hakkına sahiptir.

Sağlıklı ya da çeşitli engellere sahip her çocuğun eğitim görme, yaşama hazırlanma hakkı vardır.

Çocukların duygu ve düşüncelerini kendilerinin seçtiği yöntemle açıklama, kendini ifade etme, barışçı dernekler kurma ya da katılma özgürlüğü vardır.

Çocuğun yetiştirilmesinde sorumlu olan anne-babalara, özellikle yetersiz maddi güçlük içindeyseler devlet destek vermekle yükümlüdür.

Çocuğu yetiştirmekle yükümlü olan kişiler kendi hak ve özgürlüklerini çocukların hak ve özgürlüklerine zarar vermeden kullanmak zorundadır.

Özetle;

Çocuğun sağlıklı beslenme ve temiz bir çevrede büyümesi, şiddet, istismar, ihmalden korunması; Savaşlardan, kötü alışkanlıklardan uzak tutulması, bedensel bütünlüğüne zarar verecek ortam ve kişilerden uzak tutulması hakları vardır.

Çocuklar sadece anne ve babalarına değil tüm topluma, insanlığa ait varlıklar olarak sevgi ve saygıyla korunup, kollanmayı, geliştirilmeyi hak etmektedirler.

Çocukları zihin, ruh ve beden varlıklarını koruma konusunda anlayabilecekleri yaşlardan itibaren bilinçlendirmek;

Yeteneklerini ortaya çıkarabilecekleri barışçı, sağlıklı, huzurlu ve sevgi dolu bir dünya ortamı sağlamak için her birimize sorumluluklar düştüğünü hatırlamak üzere

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun!

Dr. Deniz ÖNER

 

İlave Bilgi için:

http://cocukhaklari.barobirlik.org.tr/dokuman/mevzuat_uamevzuat/birlesmismilletler.pdf

http://www.cocukvakfi.org.tr/resource/docs/kongre_yayinlari/20_hercocukhaklariyladogar2.pdf

Hakkında Dr. Deniz Öner

Dr. Deniz Öner
Radyasyon ve kanser biyolojisi konusunda yüksek lisans ve doktora sahibiyim. Araştırmacı ve yönetici olarak çalıştım. Beden-Ruh ve Zihin sağlığı konularında eğitimler alıyor ve gönüllü danışmanlık yapıyorum. Dr. DENİZ ÖNER drdenizoner@gmail.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*