Anasayfa / Köşe Yazıları / Buzdağından Okyanus’a: “EGO”

Buzdağından Okyanus’a: “EGO”

Buzdağından Okyanus’a: “EGO”

“Ego bir buzdağıdır. Onu derin sevginin içinde erit. Böylelikle o kaybolsun ve sen okyanusun bir parçası haline gel.”

Böyle diyor OSHO. Bir yağmur damlasını düşünün. Tek bir yağmur damlası koca gökyüzünden tek başına iniyor. Yağmur yağıyor diyebilir miyiz? Tek bir damla ile göller denizler oluşabilir mi? Oluşamaz, oluşacağı da düşünülemez. Oysa birlikte düşen milyarlarca damla koca bir gölü oluşturabilir. İnsan da böyledir. Birlikteyken değerlidir, birlikteyken kuvvetlidir, kıymetlidir. Varlığının sebebi de budur.  Her insan doğduğunda beyaz bir sayfa gibidir. O sayfanın üzerine hepimiz bir şeyler yazmaya başlarız. Önce anne babası onun ne olması gerektiğini yazmaya başlar. Sonra öğretmenleri, liderleri, yöneticileri senin bir şey olman gerektiğini sürekli hatırlatırlar. Mecburmuş gibi yaşatılır. Oysa kendi benliğini bulmak için başkalarının hayatına müdahale etmesi gerekmez. Benlik öyle bir olgudur ki onu yaşatacak şey içimizde ki sevgidir. Biz bir varlığızdır. Bizim başka bir kimse olmamıza ihtiyacımız yoktur. Kendi özümüzde yaşamalıyız. Kendimiz olmalıyız. Bu yolda ilerlerken ise “artık yolculuğum tamamlandı. Arzu ettiğim en yüksek noktaya ulaştım hissine kapılmamalıyız.” Bu hisse kapıldığımız an ego devreye girer ve bir hastalık gibi tüm benliğimizi sarar. Hayat öyle çok boyutludur ki tüm yönlere ulaşmak mümkün değildir. Her alanda en önde olmak imkansızdır.

Ego ise bize hep benliğimizi pohpohlamamızı emreder. Sen mükemmelsin, sen en iyisin, sen harikasın, en üstte sen olacaksın vs.şeyleri tekrarlatıp durur. Ego bizim gerçekte olan özümüzün tam tersidir. Bu ego her türlü arzuya hırsa sahiptir. Herşeyin her zaman en zirvesinde olmak ister. Bizlerse bu ego tarafından kullanılıyoruz ve bu asla bize hakiki gerçek benliğimiz hakkında en küçük bir ipucu dahi vermez. Bizim hayatımız kendi hakikatimiz içindedir. Bu yüzden bu ego mutsuzluk, acı, kavga, hayal kırıklığı, delilik vs. her türlü suçu üretebilir. İnsanın egosu onun tüm problemlerinin, tüm savaşlarının, tüm çatışmalarının, tüm kıskançlıklarının korkusunun ve depresyonunun kaynağıdır. Kişinin kendisini bir başarısız olarak hissetmesi, sürekli olarak başkaları ile kıyaslanması onu incitir. Birisi senden daha güzeldir bu seni incitir.  Birisi senden daha çok paraya sahiptir bu incitir. birisi senden daha çok bilgilidir bu incitir. Bizi bu hayatta incitecek milyonlarca şey vardır. Ama biz bizi inciten şeylerin bu olmadığını bilmiyoruz. Çünkü onlar bizi egomuz yüzünden incitiyor.

Ego, yükseğe erişme oyunu politikasıdır. Herkes yukarı doğru mücadele ediyor. Fakat Everest’in zirvesinde hepimizin duracağı kadar yer yok… Ego bizim hakikat olarak kabul ettiğimiz en büyük yalandır. Onu zaman zaman kullansakta onun bizi kandırmasına izin vermemeliyiz.

OSHO’nun dediği gibi içimizde büyüttüğümüz egoyu öyle bir sevgi ile eritmeliyiz ki bizde o sevgi okyanusunun bir parçası haline gelebilelim…

 

Ümit YILDIRIM

 

 

Hakkında Ümit Yıldırım

Ümit Yıldırım
1987 Ankara doğumluyum. İnsan Kaynakları alanında çalışmaktayım. Öz geçmişimle değil, öz geleceğimle ilgiliyim. Edebiyat ve kitap aşığıyım. "Kendi gerçeğimizi kendi kelimelerimizle anlayıp anlatmak, her namuslu yazarın vicdan borcudur" diyen Cemil Meriç'in izindeyim. Mevlana değilim ama bir Şems arar dururum. Kalem ile kelamı bir tutup insan-ı kåmil olma yolunda bir zerreyim. Türkiye Yazarlar Birliği Yazar Okulu mezunuyum. Edebiyatı sevdiğim kadar Felsefe ve Psikolojiyi de baş tacı ederim. Aristo'nun devletinde yaşarken Kemal Sayar'ın psikolojik çözümlemelerinde bulurum kendimi. Çok okuyan mı çok gezen mi bilir diye sormam okur-gezer-yazarım. Sık sık yurtdışına eğitimlere giderim. Bana anlatırlarsa unuturum, gösterirlerse hatırlarım, işin içine dahil ederlerse öğrenirim. Hayat denen bu mülakatta bir kitap yazmak için geldim. Kabımdan taşan kelimeleri hizaya dizmek için aldım kalemi elime. Kelam ve muhabbet ile çıktım yola. Yanımda mısralarım bir kağıt bir kalem...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*