Anasayfa / Köşe Yazıları / Bunu da mı Görecektik

Bunu da mı Görecektik

Bunu da mı Görecektik

ABD’nin Pennsylvania eyaletine bağlı Greensburg’da bulunan Pee Wee Pumps adlı şirketin bebekler için “beşik ayakkabıları” ismini verdiği topuklu ayakkabılar üretmesi tepkilere neden oldu. Marka 0-6 aylık bebeklere topuklu ayakkabı üretiyor ve gerekçe olarak “bebek giyiminde giderek yayılan ve popüler olan yüksek moda talebini karşılamak” olduğu belirtiliyor.

Amerika’da ve diğer ülkelerden bu mantığa tepkiler gün geçtikçe artıyor. Buna rağmen tüketiciler sosyal medyada markaya ciddi şekilde ilgi gösteriyor. Takipçi sayıları azımsanmayacak düzeyde olan bu markanın neden bu üretime geçtiği hakikaten merak konusu. Bebeklerin kendi aralarında yaşamadıkları “moda rekabeti”ni annelere yüklemesi insanların kafasını karıştırmış durumda. Yapılan tanıtımlarda ayakkabılar “havalı” ve “diva” gibi modellerle pazarlanarak tüketicilerin algısını normalleştiriyor.

Fotoğrafları gören birçok insan, kız çocuklarına olağanüstü kıyafetler giydirerek net şekilde oğlan çocuklarından ayırmaları; takı ve kumaş tercihleriyle yetişkin bir kadın edası kazandırmaları konusunda markayı cinsiyetçilik yapmalarından dolayı suçluyor. Bebeklerin bu ayakkabıları giydiğini gören bazı kimseler ise bebekleri “şirin” olarak tanımlıyor.

Giysilerin amacından saptırıldığı dünyamızda aklı selim gruplar ve kurumlar duruma tepkisiz kalmadılar. İngiltere’de çocuk giyiminin cinsiyetçi klişelerden arındırılması için kampanya yürüten Let Clothes Be Clothes grubu durumu “korkunç” olarak değerlendiriyor. Onların da dediği gibi “Bırakın giysiler giysi olsun”. Henüz ilgi, sevgi, güven gibi ihtiyaçları olan bu narin varlıkları dünyaya geldikleri daha ilk günlerinde bir yarışa veya kimliğe bürümeyelim.

Ümmühan Bektaş
TÜSODER Genel Koordinatör

Hakkında Ümmühan Bektaş

Ümmühan Bektaş
1991'de İstanbul'da dünyaya geldi. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra yönetimin diğer kollarına merak saldı. Eğitim hayatına Sağlık Yönetimi bölümüyle devam etmektedir. Özel sektörde bir reklam ajansında pazarlama direktörü olarak çalışan Bektaş, aynı zamanda medya alanında yaptığı sunuculuk projelerini sürdürmektedir. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yaptığı editörlük, gazete haberciliği, yazarlık gibi deneyimlerini geliştirdi. Halihazırda Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER)’nde Genel Koordinatörlük pozisyonunda görev almaktadır. Türkiye’de ve dünyada kadının yeri konusuna ilgi duyan yazarın yazıları çeşitli platformlarda yayınlamıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*