Anasayfa / Köşe Yazıları / Bilgi Hamalı Olma!

Bilgi Hamalı Olma!

Bilgi Hamalı Olma!

Henüz arama motorlarında sörf yaparak bilgiye ulaşılmadığı yıllarda, pek çok çalışan istihdam eden bir iş adamı ile arkadaşı sohbet ederken, aynı anda TV de bir yarışma programına dikkat kesiliyorlar. Yarışmacı coğrafyadan tarihe, spordan müziğe, müthiş bir genel kültüre sahip ve en zor soruları başarıyla cevaplandırıyor.

Arkadaşı soruyor iş adamına “Böyle bir adamı işe alsan ayda kaç lira maaş ödersin? O da diyor ki “aslında işe almam ama alacak olsam asgari ücret bile çok. Bu adamın sahip olduğu bilgiyi ikinci el Meydan Larousse ansiklopedisinde 250-300 liraya bulabilirim.”

Ansiklopedileri bile artık bedava verdiğiniz halde neredeyse kimsenin almadığı günlerdeyiz. Teknoloji ile birlikte yaşam o kadar hızlı akıyor ki, bir iki tıklama ile doğru ya da yanlış her türden bilgiye ulaşabilmektesiniz.

Peki, aynı konu hakkında birbirine tamamen ters görüşler olduğunda neye inanacaksınız?

30-35 sene önce ders kitaplarında okuduğumuz bilimsel gerçekler bile yıllar içinde değişirken.

Yaşam boyu üretilen kan hücrelerinin kökeni bile tartışma konusu iken.

Tarihe düşülen notların bile sebep neydi, kim kazandı, kim kaybetti tartışması bitmezken.

Bilgi gerçekten bilmek anlamına gelir mi?

Hafızaya yüklenen bilgilerle gerekli kombinasyonları, bağlantıları kurmak ve doğru sonuca ulaşmak mümkün olabilir mi her zaman?

Gerçek dediğimiz ne?

Gerçek, her zaman, her yer ve her şart altında geçerli olan ve değişmeyen ise neyin değişmeyen olduğuna nasıl karar vereceğiz?

Aynı mesleki eğitimi alan herkes aynı keskinlik ve başarıda mesleğini icra edebiliyor mu mesela?

Bazen bakıyorsunuz 3-5 senelik mezun biri çok daha keskin bir zekâ ile 20-30 yıllık bir meslektaşından çok daha hızlı sonuca gidebiliyor, öngörüleri daha doğru çıkabiliyor.

Hani derler ya kümese girmekle tavuk olunmaz!

Toplumda bir taraftan da yoğun bir okumayı teşvik söz konusu.

Bir üniversite yetmez, ikinci, üçüncüyü oku!

Yetmedi yüksek lisans, doktoralar yap.

Bulabildiğin ne kadar kurs varsa katıl, sertifikaları topla!

Sosyal Medyada havalı mezuniyet fotolarını paylaşıp takdirleri, beğenileri almayı da ihmal etme bu arada.

Kitap OKU-MA listeleri var hepimizin, duvarlarca kütüphanelerimiz.

Okumaya yetişemediğimiz yeni çıkan, popüler olanlar vs.

Ben ise diyorum ki muhtemelen yeteri kadar okudun.

Okumayı bırak, uygulamaya başla.

Okuma hevesi okul öncesi başlamış ve sürekli kendini geliştirmeye, yeni yeteneklerle donatmaya adamış biri olarak cehaleti yücelttiğimi düşünmeyin sakın.

Okuma ve yazma bilmenin okuduğunu anlamak ve gerektiği yerde kullanabilme yeterliği olmadığına dikkat çekmek istiyorum.

BİLMEK, bilgi depolamak değil kendini keşfetmek ile ilgili bir konu.

Öğrendiklerini kendi yararına bile kullanma alanı bulamıyorsan gereksiz bir bilgi hamallığı yapıyorsundur.

Biriktirilen ekmek gibi ihtiyaç fazlası olan ne varsa küflenmeye ve ziyan olmaya mahkumdur.

Nasıl ki istiflediğin mal, mülk ne varsa onu korumak özgürlüğüne pranga vuruyor ve seni olduğun yere sabitliyorsa, depolanan bilgi de aynı şekilde seni kendine bağlı hale getirir. Başkalarından edindiğin bilgilerle bir inanç oluşturur onu da hararetle savunursun. İçten içe yanılmış olabileceğini hissetsen bile, kendine oluşturduğun karizma, duruş, tavır vs. nedeniyle itiraf edemezsin.

Gerçek bilgiye ve bilgeliğe önyargılar ve öğretilmiş olanlarda değil; özünde, sezgilerinle ulaşabileceğini keşfettiğinde ulaşırsın.

Bu anlayış için de hepimiz için değişen sürelerde o bilgi küfesini sırtımızda taşımak gerektiğini de söylememiz de fayda var.  Bir gün bu ağırlık nedeniyle sağlığımız bozulduğunda, ondan kurtulma zamanımız geldiğini biliriz.

Hepimize zihin, beden ve ruhun sağlığı için sonradan edinilen ve işimize yaramayan tüm yükleri atarak hafifleyeceğimizi fark etmeye yetecek BİLGELİK diliyorum.

Baştan hazır bilgiyi kabul etmeyen ve zihnini değil sezgilerini dinlemesini BİLEN kişi artık kendi KİTABININ YAZARI olmaya başlamıştır.

Dr. Deniz ÖNER

Hakkında Dr. Deniz Öner

Dr. Deniz Öner
Radyasyon ve kanser biyolojisi konusunda yüksek lisans ve doktora sahibiyim. Araştırmacı ve yönetici olarak çalıştım. Beden-Ruh ve Zihin sağlığı konularında eğitimler alıyor ve gönüllü danışmanlık yapıyorum. Dr. DENİZ ÖNER drdenizoner@gmail.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*