Anasayfa / Köşe Yazıları / Av. Rıdvan YILDIZ Mühendislik Fakültesi Öğrencileri İle Buluştu

Av. Rıdvan YILDIZ Mühendislik Fakültesi Öğrencileri İle Buluştu

Av. Rıdvan YILDIZ Mühendislik Fakültesi Öğrencileri İle Buluştu

İEEE Öğrenci Kolu tarafından düzenlenen BİLTEG’17 etkinliği kapsamında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri ile geçtiğimiz hafta söyleşi gerçekleştiren Rıdvan Yıldız Bilişim Suçlarının yanı sıra toplumsal mesajlar da verdi. Rıdvan Yıldız söyleşisinde;

“Türkiye’de 6 milyon 900 bin şüpheli olduğu geçtiğimiz günlerde Yargıtay Başkanı tarafından açıklandı. Ne yazık ki toplumda kaybolan uzlaşma kültürü nedeniyle komik şikayetler savcılıklara yapılmaktadır. Verelim savcılığa bir dilekçe sürünsün mantığıyla özellikle sosyal medyada ilgili ilgisiz her konu şikâyet edilmektedir. Bu konuda savcılıkları gereksiz şikayetlerden kurtaracak bir çalışma hazırlığı içerisindeyiz. Bu çalışmayı tamamladığımızda Bakanlıkla paylaşacağız. Bilişim sistemleri ve güvenliği konusuna gelecek olursak bir sistemin çalışması kadar güvenliğinin sağlanması da önemlidir. Geleceğin mühendisleri olarak sizler yapacağınız çalışmalarda sistemin çalışması ile yetinmeyip güvenliğini de sağlayacak önlemleri de geliştirmelisiniz. Güvenlik kültürünün oluşması öncelikle neyin korunacağını tespit etmekle başlar” ifadelerini kullandı.

Rıdvan Yıldız siber terörizme de dikkat çekerek internetin terör örgütlerinin faaliyetlerinde de etkin olarak kullanıldığını, ülkemizin yaşadığı kendi özel haberleşme ağı kuran bir terör örgütü tecrübesinin de aslında terör örgütlerinin teknolojiyi ne kadar iyi kullandığını gösterdiğini açıkladı. Algı yönetimlerine ve bilgi kirliliğine de dikkat çeken Yıldız “şu an bilgi kirliliğinin yoğun yaşandığı bir dönemdeyiz. Artık medya ve sosyal medyada yer alan bilgilerin doğruluğunu araştıran platformlar dahi oluştu. Zaman zaman bunların bile yanıldığını görmekteyiz. Uğur Mumcu zamanında her ne kadar Bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz dese de artık belli bir bilinç ve fikir sahibi olunmadan doğru bilgiye ulaşılamayacağı ortadadır. Algı yönetimleri de artık kısmi ancak bütünü yansıtmayan doğru bilgilerle yapılmaktadır. Yine çoğu zaman bazı odakların algı yönetimleriyle bazı sorunların temel nedenlerini kendi çıkarlarına göre manipüle etmektedir.” uyarılarında bulundur.

Sanayi 4.0’la artık teknolojinin bireye özel ürün noktasına giderken toplumların da artık ideolojilerle yönlendirilmesinin mümkün olmayacağı bir döneme girilmekte olduğuna işaret etti.

 

Hakkında Webunya

Webunya
Webunya.com, uzun yıllar internet sitesi yöneticiliği, yazarlık yapanlar ve sivil toplum kuruluşlarından gönüllü olarak çalışanların bir araya gelmesi ile 7 Nisan 2013 tarihinde kurulmuş uzman yazarların yazılarının yayınlandığı bilgi ve sosyal paylaşım sitesidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*