Anasayfa / Köşe Yazıları / Araçlarda Cam Filmi Yasağı İle İlgili Yalanlar – Aslında Ne Oldu?

Araçlarda Cam Filmi Yasağı İle İlgili Yalanlar – Aslında Ne Oldu?

Araçlarda Cam Filmi Yasağı İle İlgili Yalanlar – Aslında Ne Oldu?

Günlerdir araçlarda cam filmi yasağı getirilmesi ile ilgili yoğun bir gündem oluşturuldu. Peki aslında ne oldu?

Cam Filmi Ne Zaman Serbest Oldu?

26.10.2016 tarihinde Cam Filmi Yasağı ile ilgili yönetmelikte şöyle bir düzenleme yapıldı;

MADDE 14 – (1) 107 sayılı BM/AEK Regülasyonu kapsamındaki araçlar hariç olmak üzere; M, N ve O kategorisi araçlarda cam filmi uygulaması yapılabilir. Anılan araçlara bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten altı ay sonra cam filmi takılması halinde, cam filmi ile ilgili uygulama Ek VI ve Ek XV’teki hükümlere uygun olmak zorundadır.

Söz konusu yönetmelik madde 26.04.2017’de yürürlüğe girmiş olmakla aslında uygulama sürecinin başlaması için altı ay daha beklenmesi gerekiyordu. Yani cam filmi serbestisi aslında 26.10.2017 tarihinde uygulanmaya başlanacaktı. Fakat 21.10.2017 tarihinde bu madde yürürlükten kaldırılmıştır. Yani aslında cam filmi serbestisi hiçbir zaman yürürlüğe girmedi.

Peki hiç yürürlüğe girmeyen uygulamaya başlanmayan bir durumda cam filmi takan ve taktıranlar mevzuata uygun mu hareket etmiş durumdalar? Ayrıca cam filmi taktıranlar mutlaka onaylı kuruluştan cam filminin standartlara uygun olduğunu gösteren aşağıdaki belgeyi almak zorundalar. Bu belge acaba cam filmi taktıranlar da var mı? Ya da cam filmi takan firmalar bu konuda yetkili mi? Ortaya çıkan bu durumun mesulü vatandaşları cam filmi serbest gibi yanlış yönlendirenler mi yoksa devlet mi suçlu iyi ayırt etmek lazım. Türkiye’nin iç güvenlik gibi ciddi sorunları varken ve  uygulamada standartların yakalanamadığı fark edilerek uygulanmaya başlanmamış bir yönetmelik maddesi üzerinden neden yaygara koparıldığı, Ak Parti hükümetine neden bu denli saldırıldığı iyi irdelenmelidir. Uygulanmaya başlanmayan bir yönetmelikle ilgili 5 milyon mağdur nasıl oluştu iyi araştırılmalıdır. Ya da bu sayılar gerçeği yansıtmakta mıdır? Elbette cam filmi serbest bırakılabilir ya da yasak devam edebilir. Bu ihtiyaç ve şartlara göre değişebilir ama birilerinin böyle bir konuyu çarpıtmaları ve vatandaşları yanılmaları anlamsızdır.Özetle;

1- Cam filmi ile ilgili uygulama 26.10.2017’de başlayacakken henüz uygulama başlamadan cam filmi ile ilgili düzenlemeden dönülmüştür. Yani cam filmi aslında hiçbir zaman serbest bırakılmamıştır.

2- Cam filmi tamamen serbest bırakılmamış ve standartlara bağlanmıştır. Cam filmi taktıran vatandaşların aşağıdaki cam filminin yetkili firma tarafından değiştirildiğinin belgesini bulundurma zorunlulukları vardır.

Hakkında Av. Rıdvan Yıldız

Av. Rıdvan Yıldız
11 Şubat 1988 tarihinde Bartın'da doğdum. Bartın Anadolu Öğretmen Lisesi'nde bitirdikten sonra lisans eğitimimi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladım. 2012 yılından bu yana İstanbul Barosu'na bağlı olarak avukatlık mesleğini icra etmekteyim. Aynı zamanda Tüketici Sorunları Derneği'nin 1 yıl Genel Başkanlığı'nı yürütmekle hali hazırda Genç Irade Derneği Genel Başkan Yardımcısıyım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*