Anasayfa / Köşe Yazıları / 24.İstanbul Türk Müziği Festivali

24.İstanbul Türk Müziği Festivali

24.İstanbul Türk Müziği Festivali

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İBB ve TRT Katkılarıyla                                                                                         

 24.İSTANBUL TÜRK MÜZİĞİ FESTİVALİ

 “Çölleşen Ruhumuzu Müzikle Yeşertelim”

(1993-2017)

 

Müzik STK’larının oluşturduğu, İstanbul Türk Müziği Dernek ve Vakıfları Dayanışma Konseyi’nin (MÜZDAK) amacı; “Ülkemizde ve insanlarının gönlünde yasayan halk oyunları, halk müziği ve sanat müziği ürünlerini; gelenekselden faydalanılarak yapılan yeni çalışmaları; aşıkları, bestecileri, şarkıları, türküleri, yorumcuları, sanatçıları bir bütün halinde ve kaliteli bir şekilde halkımıza en iyi şekilde  sunmaktı.”

Müzik Dernek/Vakıfları’nın, sanatçıların, sanat insanlarının, sponsorların ve bizleri yalnız bırakmayan  siz sanatseverlerin sayesinde, başardık

Konser programi………Teşekkür ederiz….

 

SUNUŞ

Ülkemizde, özgün ve alanında tek olan “24.İstanbul Türk Müziği Festivali” ile, bir kez daha sizlerle birlikte olmanın gururunu yaşıyoruz.

Kültür ve sanat şehri İstanbul’un, İBB ve İlçe Belediyeler tarafından yaptırılan Kültür Merkezleri’nde,  müzik  dernek/vakıfları ile solist sanatçılarımız; “müzikte kalite”, “sorumluluk” ve “paylaşım” prensibinden şaşmadan, “güç birliği içinde” sizlere seslenecek, bilim/sanat insanları “Güzel Sanatlar- Toplum Bilimler Etkileşimi Uluslar arası Sempozyumu”nda bildirilerini sunacaklar…

Müzik STK’ları olarak, üniversitelilerin bile Türkçe’yi birkaç yüz kelimeyle konuştuğu, gençlerin; sanat, edebiyat, bilim, müzik, nitelikli okuma, spor, resim v.b. bir yetenek sahibi olup olmadığı bilinmeyen/ölçülemeyen bir ülkede, onların; sanat/kültür, iletişim alanında gelişmesi, sorunlarını çözmesi  konusunda  üzerimize düşen görevi yapmaya/bu alanda adım atmaya, bir olmanın, diri olmanın, üretmenin gurunu yaşatmaya, 24 yıldır, sponsorsuz, kendi imkanlarımızla müzikseverlere kaliteli müzik sunmaya, popüler kültürün ağırlığından/baskısından uzaklaştırmaya çalışıyoruz.

Sn. Cumhurbaşkanı’nın, 3.Milli Kültür Şurası açılışında söylediği şu sözler de günlük yaşantımızda önemsenmelidir diye düşünüyoruz; “Kültür faaliyetleri adı altında milli kültürümüze uymayan etkinlikler konusunda dikkatli olmalıyız. Çağımızın en büyük sorunlarından biri kültürel sığlaşmadır. Hiçbir derinliği ve kalıcılığı olmayan işlerle bir kültür ve medeniyet inşa edilemez. Özellikle gençlerimizi bir ustanın dizinin dibinde oturtarak gerçek sanat ve kültürü öğretmeye teşvik etmeliyiz. Kültürün her alanında birikimlerimizi sahiplenecek çalışmaları ön plana çıkarmalı ve desteklemeliyiz. Televizyon, internet ve özellikle sosyal medyanın kültürümüzü yiyip bitirmesine göz yumamayız. Medeniyetimizden koparsak her şeyimizi kaybederiz. Kültürümüzü kaybedersek yok oluruz. Kimliğimizi, kişiliğimizi, özgürlüğümüzü terk edersek yılların içinde kaybolup gideriz.”

 

Genel kuralları ile “müzik evrenseldir.” Ancak, Türk müziği dendiğinde; “çalgılar, ezgiler, kullanılan dil-şive, makam, ritim, üslub/tavır vb. özellikleri ile tarihin ve yerelliğin/milliliğin öne çıkması” gerektiğini, konservatuarlarda ve müzik bölümlerinde okuyan öğrencilerin; “evrensellik ile milliyi/yereli iyi anlamalarının/ayırt etmelerinin ve uygulamalarının  şart olduğunu” düşünüyoruz.

24 yıldır; sanata ve spora yapılan her türlü pozitif ayrımcılığı destekliyoruz. Bu nedenle MEB’in; “sanat/spor alanlarında çalışma yapan çocuklarımıza, TEOG sınavlarında  %20 – %30’a kadar ek puan verilmesi” kararını ve MEB’nın son yaptığı müfredat çalışmalarında okullarda Türk müziği’ne ve çalgılarına yer verilmesini, geç kalınmış bir karar olarak görüyor, sonuna kadar destekliyoruz.

 Festival programımız içinde yine, geleneksel ödüllerimiz var…Özel TV’lar müziğe yatırım yapmadıkları için, TRT Müzik Kanalı programları öne geçti; “2017/Türk Müziği Hizmet Ödülü”, 24 yıl aralıksız kurucu olarak Günler içinde yer alan, Bakırköy Musıki Konservartuarı Vakfı Başkanı  Sn. Yılmaz PAMUKÇU’ya, “2017/Türk Müziği  Eleştirmen Ödülü” Gazeteci-Yazar Sn. Burhan AYERİ’ye,  “2017/Türk Müziği Hizmet Ödülü”, son iki sempozyum bildirilerini basarak, bilime/sanata  destek sağlayan Avcılar Belediye Başkanı Sn.Handan TOPRAK BENLİ’ye, “2017/Yılın Kültür Programı Ödülü”, Fasl-ı Anadolu-Sn.Sema Dalgıç’a-TRT Müzik, “2017/Yılın Türk Müziği Programı Ödülü”, Yıldızlar Altında-Sn.Ayşen Birgör’e-TRT Müzik, “2017/Yılın Türk Halk Müziği Programı Ödülü”, Çal Sazım Çal-Sn.Hüseyin Akpınar’a-TRT Müzik huzurlarınızda  takdim edilecektir.

Alanında, ‘özgün ve tek Türk Müziği Festivali’ne katkılarını esirgemeyen; Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, I.B.B. Başkanlığı’na, TRT Genel Müdürlüğü’ne, I.B.B. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na ve Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü’ne, destek veren;Şişli/Avcılar/Eyüp/Üsküdar/Bahçelievler/Kocaeli B.B./Bakırköy/Kadıköy Belediyeleri’ne, tanıtım/medya sponsorlarımız Alaturka Radyo’ya ve  TRT Müzik Kanal Koordinatörü Sn. Süleyman BEKTAŞ’a, her yıl bizlerle birlikte heyecanımızı ve müziği paylaşmayı amaç edinen Beykent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı  Sn. Adem ÇELİK’e ve Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sn. Emin KARAHAN’a, Beykent Üniversitesi  Kurumsal İletişim Koordinatörü Sn.Burak Kahveci’ye,10 -12 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenen “Güzel Sanatlar-Toplum Bilimler Etkileşimi Uluslar arası Sempozyumu”na   ev sahipliği yapan Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanlığı’na ve Güzel Sanatlar Bölüm Başkanlığı’na, bildiri sunumlarının video çekimlerini yapıp yotube yükleyecek (geçen yıl olduğu gibi) Akademya Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği Genel Koordinatörü Sn. Hayreddin Soykan’a, plaket sponsorumuz Özlem Kristal’e, barkovizyonu hazırlayan Sn.Erdem Kabakılıç’a, kitapçık kapak tasarımını hazırlayan Sn.Erdem Çıplak’a, kitapçık tasarımını hazırlayan Sn. Furkan Fedai’ye  sonsuz teşekkürler ediyoruz.

Referandum sonrası, ülkemizin en çok arzu duyduğu “barışa/huzura/paylaşıma/istikrara/üretime” giden yolda, “her türlü şiddete, teröre, anarşiye” karşı “Toplumsal barış için: sanat” diyerek, “Baharı müzikle karşılamak”, “Çölleşen Ruhumuzu Müzikle Yeşertmek” için,  Müzik Vakıf/Topluluk/Dernek’lerimiz ve Konuk Sanatçılarımız  adına sizleri aramızda görmeyi diliyoruz… Saygılarımızla.

 

 

Y.Doç.Dr. Göktan AY

İTÜ Türk Musıkisi Devlet Konservatuarı Sanatçı Öğretim Üyesi, MÜZDAK Başkanı ve “24.İstanbul  Türk Müziği Festivali” Genel Sanat Koordinatörü

 

“24.İstanbul Türk Müziği Festivali” Hazırlama Kurulu Üyeleri;

Nihat Incekara, Oğuz Ergüngör, Oktay Erdoğan, Yılmaz Pamukçu, Ayhan Haksal, Ihsan Özdemir, Vedat Çakır, Nilgün Güler, Mustafa Uslu, Eren Lehimler, Yusuf Benli, Aykurt Nuhoğlu, Ömer Öcal, Saadet Güvenç, Muratkerim Erbaş, Ayla Karacan, Serhat Sarpel, Nazmi Şenel, Osman Simav, Tuğrul Şan, Berrin Çelik

Tel: 0212 275 69 65 Fax: 0212 288 48 74 Gsm: 0532 447 1402, goktanay57@gmail.com

      Ortaklar cad. Akıncıbayırı  Sk. 30/15Mecidiyeköy/İstanbul

SEMPOZYUM PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ….

KONSER PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ……

Hakkında Webunya

Webunya
Webunya.com, uzun yıllar internet sitesi yöneticiliği, yazarlık yapanlar ve sivil toplum kuruluşlarından gönüllü olarak çalışanların bir araya gelmesi ile 7 Nisan 2013 tarihinde kurulmuş uzman yazarların yazılarının yayınlandığı bilgi ve sosyal paylaşım sitesidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*