Anasayfa / Köşe Yazıları / 24 Haziran Seçimlerinde İttifak Yasası Kime Yarayacak?

24 Haziran Seçimlerinde İttifak Yasası Kime Yarayacak?

24 Haziran Seçimlerinde İttifak Yasası Kime Yarayacak?

Seçim’e 16 gün kala herkes oy oranları üzerinden seçim sonucu tahminleri yapıyor ancak meclis çoğunluğu açısından genel oy oranları tek başına önemli bir gösterge değil. Öncelikle yeni yasa değişikliği ile ittifak ve milletvekili dağıtılma esaslarında düzenleme gereği önce İttifaklara milletvekili dağıtılacak daha sonra aynı yöntemle ittifak partilerine milletvekilleri dağıtılacak. D’hondt sistemi iki kez uygulanacak. Yani önce Cumhur İttifakı(Cİ), Millet İttifakı(Mİ) ve HDP için milletvekili dağılımı yapılırken daha sonra Cİ ve Mİ içinde 2. bir dağılım söz konusu olacak. Diğer partileri hesaba katmıyorum. Peki bunun sonuçlara etkisi ne olur? Özellikle İç Anadolu, Karadeniz ve bazı illerde %70-80’leri bulan Ak Parti ve MHP toplamı tüm milletvekillerini ya da büyük çoğunu alırken ittifak içinde de aslan payı Ak Parti’nin olacak.

Büyük Partilere avantaj sağlayan D’hondt sistemi 2 kez uygulandığında 2 kat büyük partiler lehine sonuç ortaya çıkacak. Yani oyunu arttırmasalar bile Ak Parti ve CHP milletvekili sayılarını arttırabilirler ki Ak Parti yine daha avantajlı. Afyon İlini örnek alalım. Afyon MV sayısı 5 iken 6 oldu. 1 Kasım Afyon oy oranlarına göre Cİ için bir miktar düşüş bile görülse 4 Ak Parti 1 MHP 1 CHP şeklinde olur. Yine daha önce 1 Ak Parti ve 1 CHP olan memleketim Bartın 2 Ak Parti MV ile sonuçlanabilir. Bunun dışında bu sistemle Mİ içindeki İYİ Parti önemli sayıda milletvekili çıkartamama ihtimali de söz konusu. Yine HDP’nin olası bir baraj durumunda AK Parti’nin 400’e yaklaşan belki de geçen MV çıkartma ihtimali dahi var kanaatimce. 24 Haziran sonuçlarında Ak Parti ve CHP’nin büyük çoğunluğa hakim olduğu yine Ak Parti’nin 300’ün yeterince üzerinde milletvekili sayısı sahibi olacağını düşünüyorum. Sonucu oy oranlarının yanı sıra sisteminde etkilediği göz ardı edilmemeli. Burada sisteme yönelik eleştirim olmadığı gibi zaten olması gereken uygulanıyor. Yorumum sistemin sonuçlara etkisi üzerinedir. Son olarak 24 Haziran akşamı Ak Parti’nin oy oranını arttırmasa bile meclis çoğunluğunu alacağını ve CB Erdoğan’ın ilk turda seçileceğini düşünüyorum.

Hakkında Av. Rıdvan Yıldız

Av. Rıdvan Yıldız
11 Şubat 1988 tarihinde Bartın'da doğdum. Bartın Anadolu Öğretmen Lisesi'nde bitirdikten sonra lisans eğitimimi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladım. 2012 yılından bu yana İstanbul Barosu'na bağlı olarak avukatlık mesleğini icra etmekteyim. Aynı zamanda Tüketici Sorunları Derneği'nin 1 yıl Genel Başkanlığı'nı yürütmekle hali hazırda Genç Irade Derneği Genel Başkan Yardımcısıyım.

Bir yorum

  1. Avatar

    Guzel bir makele olmus. Elinize saglik

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*