Anasayfa / Köşe Yazıları / 12 Maddede Neden EVET?

12 Maddede Neden EVET?

12 Maddede Neden EVET?

Daha önceki Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile ilgili değerlendirmelerimde ayrıntılı olarak  anlattığım konuları bu kez özet olarak işliyorum. Her maddenin ayrıntısına  yazımın sonunda yer alan linklerden ulaşabilirsiniz.

12 Maddede Neden Evet?

1.  Cumhurbaşkanına fermanla ülke yönetecek kadar yetki veren 105. madde değişip potansiyel diktatörlük sistemi son bulacağı için EVET.

2. Çirkef siyasetle prim yapıp koltuk kapmak son bulacağı için EVET.

3. Halkın kendi Cumhurbaşkanı adayını belirleyerek siyasetteki kastı aşabilmesi için EVET.

4. Devleti yönetmeye talip olanların daha geniş kitleleri ikna etmesi gerekeceği ve bunun da toplumsal uzlaşmayı mecbur kılacağı için EVET.

5. Milletvekilliğinin yalnızca yasama ve halkın sorunları ile ilgilenen bir makam olması, iş takipçiliğinin son bulması için EVET.

6. Başarısızların siyasette uzun süre koltuk işgal etmesinin son bulması için EVET.

7. Engel değil icraat odaklı siyaset için EVET.

8. İstikrar gerekçesi ile korunan %10 seçim barajının artık işlevinin bitmesi nedeniyle düşürülerek daha çeşitli bir Meclisin önünü açmak için EVET.

9. Vesayet odaklarının seçilmişleri bürokratik kıskaca almasının son bulması için EVET.

10. Yetki alanı geniş ama hiçbir sorumluluğu olmayan Cumhurbaşkanına sorumluluk verilmesinin ve işlediği her suçtan yargılanmasının önünü açmak için EVET.

11. Yasama, Yürütme ve Yargı’nın yetki ve görev alanları netleştirilerek  kuvvetler ayrılığının sağlıklı işlemesi için EVET.

12. İç politikadaki istikrarsızlık sebebiyle dış politikadaki başarısızlığın ve iç işlerimize dışarıdan müdahelelerin son bulması için EVET.

YAZILAR  :

Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile Siyasetteki Kast Aşılacak http://www.star.com.tr/acik-gorus/cumhurbaskanligi-sistemi-ile-siyasetteki-kast-asilacak-haber-1195623/

Sürekli Hizmet Sürekli İstikrar İçin Başkanlık http://dirilispostasi.com/n-28108-surekli-istikrar-surekli-hizmet-icin-baskanlik.html

Parlamenter Sistem Diktatörlüğün Önünü Açıyor http://dirilispostasi.com/n-29540-parlamenter-sistem-diktatorlugun-onunu-aciyor.html

Hakkında Av. Rıdvan Yıldız

Av. Rıdvan Yıldız
11 Şubat 1988 tarihinde Bartın'da doğdum. Bartın Anadolu Öğretmen Lisesi'nde bitirdikten sonra lisans eğitimimi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladım. 2012 yılından bu yana İstanbul Barosu'na bağlı olarak avukatlık mesleğini icra etmekteyim. Aynı zamanda Tüketici Sorunları Derneği'nin 1 yıl Genel Başkanlığı'nı yürütmekle hali hazırda Genç Irade Derneği Genel Başkan Yardımcısıyım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*